Kripto para yasa çalışması tamamlandı ekim ayında meclise sunulacak

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül, kripto para piyasalarına düzen getirecek çalışmanın hazır olduğunu söyledi. Düzenleme Avrupa ve ABD örnek alıyor, vergi ve sermaye şartı olacak.

Thodex vurgunu ile tartışma konusu olan kripto para piyasasına düzenleme geliyor. Düzenleme başta yatırımcıların korunması olmak üzere kara paranın önlenmesi ve alım satımda denetimin sağlanmasını hedefliyor. 

Konuya ilişkin Sabah gazetesinde Hazal Ateş imzasını taşıyan habere göre Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül, yasa çalışmasının hazır olduğunu ve ekim ayında Meclise sunulacağını belirtti. 

Düzenleme ile kripto para piyasası için belirli tutarın üzerindeki değerler için vergi alınacak ve şirketlerde de sermaye şartı aranacak.

Çalışma ile kripto varlık çeşitleri tanımlandı, ihraç ve dağıtılması, alım satım yapanların uyması gereken ilkeler, varlık saklama hizmetinin hangi şartlarda kimler tarafından yapılacağı belirlendi.

Kripto varlık şirketlerinin Sermaye Piyasası Kurumu gözetiminde faaliyette bulunması, asgari sermaye şartının getirilmesi planlanıyor.

Sistemdeki şirketlere altyapıya uyum için süre verilecek. Aracı kurum sahiplerinde belirli kriterler aranacak, güvenlik soruşturmaları, teminat gösterilmesi gibi koruyucu adımlar devreye girecek. Denetim yetkisi Mali Suçları Araştırma Kurulu'na verilirken, BDDK finansal tüketicinin korunması, piyasa bütünlüğü ve rekabetin güçlendirilmesine yönelik gözetim mekanizmasını oluşturacak.

Gül Kripto varlık şirketlerinin Sermaye Piyasası Kurumu'ndan lisans alması, teknik yeterlilik aranması da düzenlemeler arasında bulunduğunu belirterek Vergilendirmede de stopaj seçeneğinin öne çıktığını söyledi.

Kaynak:  Sabah

Etiketler
Yorumlar