Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, küresel büyüme tahminini aşağı revize etti.

Fitch, Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme tahminini yukarı revize ederken küresel büyüme tahminini düşürdü. Fitch daha önce yüzde 2,4 büyüceğini ön gördüğün Türkiye için yeni büyüme tahmini yüzde 4,5 oldu.

Küresel piyasalarda ABD'de son olarak açıklanan enflasyon verisi sonrası resesyon endişesi artmışken uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, "Sıkı Para Politikasının Dönüşü" başlıklı haziran ayı Küresel Ekonomik Görünüm Raporu'nu yayımladı. 

Fitch, yükselen enflasyon ve kısıtlayıcı para politikasının dünya ekonomisinin büyüme hızını azaltacağı bekliyor. 

ABD ve Euro bölgesi büyüme tahminleri aşağı yönlü revize edildi
Küresel ekonomiye ilişkin büyüme tahminlerinin düşürüldüğü raporda, dünya ekonomisinin bu yıl yüzde 2,9, 2023 ve 2024'te yüzde 2,7'şer büyümesinin beklendiği kaydedildi. Fitch, mart ayında açıkladığı tahminlerinde küresel ekonominin 2022'de yüzde 3,5 ve 2023'te yüzde 2,8 büyüyeceğini öngörmüştü.

ABD ekonomisinin 2022 yılı büyüme tahmininin yüzde 3,5'ten yüzde 2,9'a çekildiği belirtilen raporda, Euro Bölgesi ekonomisinin 2022 yılı büyüme tahminin de yüzde 3'ten yüzde 2,6'ya indirildi. 

Fitch Çin için ise büyüme tahminini yüzde 4,8'den yüzde 3,7'ye düşürdü. Çin'de başta Şanghay olmak üzere bazı bölgelerinde alınan karantina tedbirlerinin ekonomiyi yavaşlatacağı tahmin ediliyor. 

Dünya küçülürken Türkiye daha hızlı büyüyecek 

Dünya geneline ilişkin büyüme tahminin aşağı çeken Fitch Türkiye için tahminini yukarı revize etti. İlk çeyrek büyüme rakamlarını olumlu bulan Fitch  ithalat ihracata kıyasla hızlı düşüş gösterirken yatırımların ek destek sağladığı, net ticaretten gelen artışın büyümeye yardımcı olduğu ifade edildi.

Kredi derecelendirme kuruluşunun raporunda, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 4,5, 2023'te yüzde 3 ve 2024'te yüzde 2,9 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

 

 

Etiketler
Yorumlar