Kovid-19'da yeni gelişme yaşanıyor. Yeni mutand virüs piyasaları bu sabah etkilemeye başladı

Üç ülkede ortaya çıkan yeni varyant gündemi sarsmaya başladı. 32 mutasyonu bulan yeni varyantın aşılara karşı daha dayanıklı olma ihtimali endişeleri artırdı.

Kovid-19 salgınında yeni gelişme 32 mutasyonlu varyant oldu. Aşılarla hızı kesilen ancak son günlerde başta Avrupa olmak üzere artan vakalarla gündem olan Kovid-19 bu sefer yeni varyantla endişeye neden oldu. 

Dünya Sağlık Örgütü bu varyant nedeniyle acil olarak toplanacağı belirtilirken varyantın şu ana kadar etkili olan aşılara karşı daha dayanıklı olduğu belirtiliyor.

Üç ülkede ve 10 kişide görülen varyantın, virüsün aşılar tarafından hedef alınan ‘çivi’ proteininde 32 ayrı mutasyona uğramış olması ve bağışıklık sisteminden bu nedenle kaçabilme riski bulunuyor. 

Yeni varyant ilk olarak Botsvana’da tespit edildikten sonra Güney Afrika Cumhuriyeti ve Hong Kong’da da, görüldü 

Mevcut aşıların virüsü bu proteini hedef alarak etkisiz hale getirdiğine, bu nedenle yeni mutasyonların bağışıklık sistemi savunmasına yakalanmayarak aşıların etkisini azaltarak yeni Kovid dalgalarına yol açmasından korkuluyor.

Bu arada bugün piyasalarda başta ABD vadelileri olmak üzere sert satışlar gözleniyor. Asya tarafında da satışlar dikkat çekiyor. Yeni kapanmaları ve sert tedbirleri gündeme getiren varyant endişesi piyasalarda etkili olmaya başladı. 

Etiketler
Yorumlar