Koronavirüste baskın varyant haline gelen Delta varyantı kendi kendini imha ettiği iddia edildi.

Dünyanın korkulu rüyası haline gelen Kovid-19 Delta varyantı icin önemli bir haber geldi. Japanya'da aniden düşen vaka sayılarını inceleyen bilim insanları önemli bulgulara ulaştı.

Japan bilim insanları açıkladı. Delta varyantı kendi kendini imha etmeye başladı. Ani şekilde düşmeye başlayan vaka sayılarını incelemeye başlayan Japon araştırmacılar çarpıcı bulgular elde ettiğini açıkladı. 

Umut verici bulgulara göre salgında baskın hale gelen Delta varyantının çok fazla mutasyondan kaynaklanan bir şekilde ‘hatalı’ hale geldiği ve kendisini kopyalayamayacak şekilde ‘evrimsel bir çıkmaza girdiği’ değerlendirmesi yapıldı.

Koronavirüsün dünyada baskın hale gelen Delta varyantı kendisini yok edecek şekilde mutasyona uğrayabileceği ve bunu halihazırda Japonya’da yaptığı belirtildi. Japan Times gazetesine açıklama yapan bilim insanlarına göre üç ay önce daha bulaşıcı Delta varyantından çok kötü etkilenmesine rağmen Japonya’da şu anda sadece günde 140 vaka görülüyor. Ağustos ayında 23 bin ile vakalar pik yapmıştı. O zamandan bu yana sayılar belirgin şekilde düştü, örneğin başkent Tokyo’da cuma günü sadece 16 vaka çıktı.

Delta’nın enfeksiyon oranındaki ani düşüşle ilgili varsayımlardan biri devam eden mutasyonun virüsü etkisiz hale getirdiği yönünde. Mutasyonlar bir virüsü daha da güçlü hale getirebilirken, çoğaldıkça ve genler “evrimsel çıkmazlara” yol açabilecek “kopyalama hatalarına” maruz kaldıkça yapısı zamanla değişiyor.

 

Etiketler
Yorumlar