Konut alım ve satımlarını kolaylaştıracak üç yeni paket devreye giriyor

Konut finansmanında 3 yeni paketin devreye gireceğini açıkladı. 2 milyon liraya kadar birinci el satın almalar için 10 yıl vadeli, aylık yüzde 0,99 faizli konut kredisi verilecek.

Kabine toplantısından konut alım-satımını kolaylaştıracak üç yeni paket çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ının açıkladığı paketlerle konut sektörünün canlanması bekleniyor. Ancak yüksek enflasyon nedeniyle yönünü yukarı dönen fiyatlarında patlamasına yol açacak gibi. 

Konuyu gündemine taşıyan Ak Parti MKYK üyesi Şamil Tayyar sosyal medya hesabı üzerinden tepki gösterdi. Tayyar iyi niyetli bir hamle olarak yorumladığı paketler üzerine "Kararın mürekkebi kurumadan, üzerine güneş doğmadan konut fiyatları artmaya başladı. Hangi ara bu kadar vicdansız olduk?" paylaşımında bulundu. 

İlk defa ev alacaklara yüzde ucuz kredi avantajı 

Açıklanan paketlerin ilk defa konut alacaklara ucuz kredi avantajı sağlıyor. Buna göre ilk defa ve tek konut sahibi olacaklara 2 milyon liraya kadar değere sahip birinci el satın almaları için 10 yıla kadar vadeli ve aylık yüzde 0,99 faizli konut kredisi imkanı sağlıyor. 

Döviz ve altın varlıkları bozduranlara 0,89 faiz imkanı 

İkinci paket, birinci ve ikinci el konutları da kapsıyor. Konut değerinin en az yarısı 1 Nisan 2022'den önce açılmış döviz tevdiat hesaplarının bozdurulması veya fiziki altınların Merkez Bankası'na satılarak karşılanması şartı ile alınacak konutlar bu paketten yararlanabilecek. Konut değeri 2 milyon lirayla sınırlı bu paket 10 yıla kadar vadeli ve aylık yüzde 0,89 faizli konut kredisi içeriyor. Bu paketin bir amacı da döviz ve altın varlıklarının Türk lirasına dönüşümünü teşvik etmektir.

20 Milyar liralık kaynak 

Üçüncü paket ise inşaat sektörüne yönelik destekleri içeriyor. Mayıs ayı başı itibarıyla asgari yüzde 40'ı tamamlanmış ve asgari yüzde 50'si satılmamış inşaat projelerinin bir an önce tamamlanabilmesi için 20 milyar liralık bir kaynak ayırdı. Bir yıl boyunca konut fiyatlarını internet sitelerinde duyurdukları fiyatta sabit tutma taahhüdü veren firmaları belli bir rakama kadar ve 36 ay vadeyle bu finansmandan yararlanabilecek.

Böylece inşaat halindeki projelerin hızla tamamlanarak kısa vadedeki konut arzının artmasını, böylece fiyatların dengeye gelmesi hedefleniyor. 

Destek paketlerinin başta İnşaat, GYO, Banka ve çimento sektörü için olumlu katkı yapması beklenebilir. 

 

 

 

 

Etiketler
Yorumlar