KOÇ HOLDİNG İRLANDA'DA ALTIN ÇIKARMA İŞİNE GİRDİ

Koç Holding Türkiye'de yıllık 800 kilo altın çıkarıyor. Bundan böyle İrlanda'da 11 farklı alanda altın arayacak...

Vehbi Koç’un 1957 yılında madencilik alanında faaliyet göstermesi için kurduğu Demir Export, yurt dışında altın arayacak

çinko, kurşun, gümüş, kömür ve bakıra yoğunlaşan şirket, Divriği'de demir, Eynez ve Sivas Kangal kömür işletmelerini kuran şirket,16 yıl önce ilk kez altın işine girdi.

2006 yılında Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nden ihale yoluyla Bakırtepe Altın sahasını alan Demir Export, 2007 yılında çalışmalara başladı, 2016’da da ilk altın dökümünü gerçekleştirdi.

Yıllık 25.000 ons yani 800 kilogram üretim kapasitesine sahip altın sahasında 150 bin ons yani 4 bin 800 kilo altın üretilmesi planlanıyor.      

İRLANDA'DA ALTIN ARAYACAK

Rotasını yurtdışına çeviren Demir Export, Türkiye dışındaki ilk altın madeni işine de İrlanda'da giriyor.

Koç Holding’in İrlanda’da Conroy adlı bir firmayla görüşmelerde bulunduğunu, ön mutabakat anlaşmasını imzalamıştı. İşte o görüşmeler tamamlandı ve Koç Holding, İrlandalı Conroy Gold & Natural Rexources ile anlaşmayı imzaladı.

Anlaşmayla Koç Holding, ortağıyla İrlanda Cumhuriyeti ve Kuzey İrlanda’da maden arayacak. Koç’a ait Demir Export, Conroy Gold’a ait Longford- Down kuşağındakiler de dahil Clontibret gibi madenlere ortak oldu.

Anlaşma ile Demir Export, bu ruhsatların ve madenlerin yüzde 57.5’ini kademeli olarak satın alacak. İlk aşamada ortaklıktaki Koç Holding payı yüzde 40 oldu. Bu oran ikinci fazda yüzde 14.5’lik oranında artacak.

Conroy Gold’un yaptığı açıklamaya göre Demir Export’un ortak olacağı maden sayısı 11. Bunun 9 tanesi İrlanda Cumhuriyeti’nde, ikisi de Kuzey İrlanda’da bulunuyor. İlk aşamada devreye alınacak olan Clontibret ruhsatında 517 bin ons kaynak bulunuyor.