Kira artışları hızlandı şimdi de çare arayışları başladı

Pandemi her sektörde ritmi bozdu, fiyatlar allak bullak oldu. İnşaat maliyetlerindeki artış, kira artışlarına erken yansıdı. Okulların açılmasıyla başta İstanbul olmak üzere kiracılar karar kara düşünmeye başladı.

Hükümet kira artışlarını kontrol altına almak üzere düğmeye bastı. Avrupa'da olduğu gibi ev kiralama şirketleri modeli üzerinde duruluyor. Çalışmayla, inşaat firmalarının kiraya verecek evler yapmasını sağlayacak bir mevzuat oluşturulması hedefleniyor.

Kira için konut üreten müteahhite vergi indirimi

Kiralardaki sert artışa karşı formül arayışı hız kazandı. Dar gelirlinin maaşının üzerine çıkan kira artışlarını engellemek isteyen iktidar kiralamak için ev ve işyeri üretecek şirketlere vergi avantajı sağlayacak bir tasarı üzerinde çalışıyor. 

Şu ana kadar sadece satmak için gayrimenkul üreten TOKİ’nin yanı sıra belediye şirketlerinin de sisteme dahil edilmesi ve kiralama yapabilmeleri üzerinde duruluyor.

Avrupa modeli
Çalışmalarda Avrupa modeli üzerinde duruldu. Avrupa başta olmak üzere batılı ülkelerin büyük çoğunluğunda kiralık evler kişilere değil şirketlere ait oluyor. Şirketler, vatandaşlar ile yaptığı sözleşmeler çerçevesinde kiralarını alıyor. Evler şirketlere ait olduğu için kısa sürelerde çıkartma gibi durumlar söz konusu olmuyor.

Şirketler belli bir süre kiraya verilmek şartıyla ev veya işyeri üretecek. Yapılacak düzenlemeler ile vergi istisnaları uygulanacağı için bu gayrimenkullerin maliyeti piyasadaki benzerlerinden daha düşük olacak. Gayrimenkul sahibi şirketler, kira geliri elde etmenin yanı sıra bu mülkleri bilançolarına değer olarak da işleyebilecek.

Etiketler
Yorumlar