Kazakistan'da yaşananlar kripto paraları vurdu. Kayıplar artarken Bitcoin 41.200 dolara geriledi.

Kripto para yatırımcıları yeni yılın ilk günlerinde Kazakistan'dan gelen haberlerle sarsılıyor. Bir süredir toparlanma çabası veren kripto para piyasasında kayıplar son bir haftada yüzde 15'e vardı.

İkinci büyük Bitcoin madencisi Kazakistan'da kaos, internet kesintisi kripto para fiyatlarını vurdu

Çin'in getirdiği yasak sonrasında Bitcoin madencilerinin yöneldikleri ülkelerden biri olarak öne çıkan ve dünyanın ikinci büyük Bitcoin madenciliği merkezi haline gelen Kazakistan'da enerji fiyatlarını protesto gösterilerinin silahlı çatışmalara dönüşmesi Bitcoin madencilerini vurdu.

Dijital para şirketi Foundry'den Kevin Zhang'ın verdiği bilgeye göre, Kazakistan'daki Bitcoin madencilerinin internet erişimlerinin kesilmesi dünya Bitcoin madenciliği ağının yüzde 15'inin devre dışı kalmasına yol açtı. 

Kazakistan'da internet erişimi yeniden sağlansa da ülkedeki kaos ortamı ve enerji sıkıntılarının Bitcoin madencilerinin güçlü bir kapasite ile üretime dönmelerini engelleyeceği öngörülüyor.

Kazakistan'daki bu kaosun ve Fed'in Mart ayında faiz artırımı sinyali vermesinin etkisi ile Bitcoin fiyatı yüzde 2,67 düşüşle 41 bin 238,16 dolar seviyesine kadar indi.

Bitcoin'in yanı sıra Ethereum fiyatı yüzde 7,11 düşerek 3 bin 186,91, Solana yüzde 5,79 kayıpla 140,49 ve XRP yüzde 1,01 düşüşle 0,74348 dolar seviyesine gerilediler.

Etiketler
Yorumlar