Kayyum Heyeti Başkanı gitti, THK'dan haberler gelmeye başladı

Tartışmaların göbeğindeki Türk Hava Kurumu'nda yapılan inceleme sonuçları gelmeye başladı. Devlet Denetleme Kurulu tarafından yapılan incelemede, Kurumun kötü yönetildiği ve borca batırıldığı tespiti yapıldı.

Akdeniz'deki yangınlarda çokça tartışılan Türk Hava Kurumun'da, Devlet Denetleme Kurumu tarafından yapılan inceleme çok tartışılacak. 

İnceleme sonucu sonucu hazırlanan raporda, THK'nın kötü yönetildiği, borca batırıldığı, gayrimenkullerinin bankalara ipotek ettirildiği, hatta topladığı yardımlardan diğer kuruluşlara verilmesi gereken tutarların bile üstüne yattığı ortaya çıktı. 

Okan Müderrisoğlu'nun Sabah gazetesinde "Uçaklar değil paraları uçurmuşlar" başlığıyla yer alan haberde THK'da yapılan inceleme ile kurumun ne halde olduğu bir kez daha gözler önene serildi. 

Raporda, THK son yıllarda nasıl kötü yönetildiği gözler önünü serilirken, kurumun kuruluş felsefesi ve amacından uzaklaştırıldığına, bu süreçte alanında yetkin olmayan yönetici ve personelin kurumda istihdam edildiğine, yöneticilerin plansız ve öngörüsüz kararları, tekrarlanan hata ve suiistimaller sebebiyle kurumun zarara uğratıldığına ve borç yükü altına sokulduğa dikkat çekildi.

Haberde DDK raporunda tespiti yapılan usulsüzlüklerin bazıları ise şöyle sıralanmış: 


BORÇLAR: 2019'da 275.698.776 TL zarar edildi. THK Genel Başkanlığı, Gökçen İktisadi İşletmesi ve tüm THK Havacılık Vakfı Şirketleri'nin banka borçları Yönetim Kayyum Heyeti tarafından yapılan mutabakatlarla yeniden yapılandırıldı.
Yeniden yapılandırma sonrasında son borç tablosu şöyle oldu: 1 milyar 214 milyon 46 bin 587 TL, 71.776.909 euro ve 484.476 doları borçlanıldı.


BATIK ŞİRKETLER: Faaliyetleri devam eden 8 THK Havacılık Vakıf şirketinden 4'ü (6102 sayılı TTK'nın 376'ncı maddesi kapsamında) borca battı, 4'i ise sermayenin tamamını kaybetti. 387 şubeden 55'i gelir ve giderlerini karşılayamaz duruma düştü.
- GAYRİMENKUL İPOTEĞİ: 1.330 gayrimenkulden 252 adedi (Değeri 1 milyar TL üzerinde olan Laleli otel dahil) çeşitli bankalara kredi için ipotek edildi.

KURUMLARIN PAYI ÖDENMEDİ: 2002-2013 döneminde yardım toplama faaliyetleri kapsamında elde edilen gelirlerden (Yardım Toplama Esas ve Usulleri Hakkında Yönetmeliğin 22. Maddesine göre) ayrılan paylardan toplam 33.813.277 TL ilgili kurumlara ödenmedi.

 GAYRİMENKULLER İPOTEKLİ: 1.330 gayrimenkulden 252'si çeşitli bankalara kredi için ipotek edildi.
Okan Müderrisoğlu / Sabah Gazetesi 

Etiketler
Yorumlar