Karını en çok artıran Tümosan olurken, en yüksek karı açıklayan Ford Otosan oldu.

Halka açık otomotiv şirketleri karını ikiye katlarken Karsan zarar açıklayan tek şirket oldu. Borsada yatırımcısına en fazla kazandıran otomotiv şirketi ise Tofaş Otomobil Fabrikası oldu.

Borsa İstanbul'da hisseleri işlem gören şirketler üçüncü çeyrek bilançolarını KAP'a bildirdi. Başarılı bilançoların geldiği dönemde otomotiv şirketleri karlarını iki katına çıkararak dikkatleri üzerine çıktı. Halka açık 8 şirketin 7'si yüksek kar açıklarken sadece Karsan zarar açıkladı. 

Şirketlerin toplam net kârı, bir önceki yılın ilk üç çeyreğine kıyasla yüzde 96,4 artarak 9 milyar 446 milyon liraya yükselirken, İlk üç çeyrekte otomotiv satışları yüzde 56,3, öz kaynakları yüzde 55,3 ve aktifleri yüzde 26,7 artış gösterdi.

Yılın ilk dokuz ayında en yüksek karı elde eden şirket Tümosan (#TMSN) oldu. Şirket kârını yüzde 574 artırarak 6,1 milyon liradan 40,9 milyon liraya çıkardı.

Kârını geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 108 artıran Ford Otosan (#FROTO), 4 milyar 710,8 milyon lirayla en yüksek kâr açıklayan otomotiv şirketi oldu.  Bu dönemde en yüksek ikinci kârı 2 milyar 64,4 milyon lira ile Tofaş Otomobil Fabrikası (#TOASO) elde ederken, bu şirketi 1 milyar 255,9 milyon lira kârla Doğuş Otomotiv (#DOAS) takip etti.

Türk Traktör (#TTRAK), yılın ilk çeyreğinde kârını yüzde 130 artırarak bu alanda en iyi ikinci performansı sergilerken, geçen yılın aynı döneminde zarar eden Anadolu Isuzu (#ASUZU), bu dönem 40,3 milyon lira kâr açıkladı.

2020'nin ilk üç çeyreğinde 6,3 milyon lira kâr eden  (#KARSN), 2021'in ilk üç çeyreğinde ise 13,3 milyon lira zarar yazan tek şirket oldu

Borsada işlem gören 8 şirketin tamamı 2021'in ilk üç çeyreğinde satışlarını artırırken, bu kalemdeki toplam yükseliş yüzde 56,3 seviyesinde gerçekleşti.

Satışlarını en çok artıran şirket yüzde 114 ile Anadolu Isuzu olurken, en çok satışı 45 milyar 657,5 milyon lirayla Ford Otosan yaptı. Ford Otosan'ın satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60 artış gösterdi.

Tofaş Otomobil Fabrikası, 19 milyar 606,1 milyon liralık satışla bu alanda ikinciliği elde ederken, bu şirketi 18 milyar 445,9 milyon lira ile Doğuş Otomotiv takip etti.

Satışlarını yüze 111'le en çok artıran ikinci şirket Türk Traktör olurken, Karsan'ın satışlarındaki yükseliş ise yüzde 10'da sınırlı kaldı.

 Borsada işlem gören otomotiv 8 şirketinin 6'sının hisse fiyatı yılın ilk üç çeyreğinde artarken, en yüksek getiriyi yüzde 68,2'yle Tofaş Otomobil Fabrikası sağladı.

Söz konusu dönemde Tofaş Otomobil Fabrikası'nı yüzde 36,9'lık kazançla Ford Otosan takip etti.

Doğuş Otomotiv yılın ilk üç çeyreğinde yatırımcısına en çok kazandıran üçüncü otomotiv hissesi olurken, şirketin hisse fiyatı yüzde 30,1 artışla 33,72 liraya çıktı.

Yılın ilk 9 ayında Anadolu Isuzu ve Türk Traktör borsada yatırımcısına kaybettirdi.

 

Yorumlar