Kârını 5 kat artıran Aksa Enerji istikrarlı büyümeye odaklandı.

Yurt dışı yatırımlarının meyvelerini toplamaya hazırlanan Aksa Enerji, global yatırımları sayesinde 2022 yılı ilk çeyreğinde 1,2 milyar TL net kâr elde etti

Açıkladığı düzenli kar ve artırdığı gelirle yatırımcısını güven veren Aksa Enerji yılın ilk çeyrek bilançosunda da olumlu sonuçlar açıkladı. 

Özbekistan’da tarihinin en büyük global yatırımını devreye alan Aksa Enerji, 2022 yılının ilk çeyreğinde net kârını bir önceki yılın aynı dönemine göre 5,6 kat artırarak 1,2 milyar TL’ye yükseltti. 

2022 yılı ilk çeyreğinde yurt dışı operasyonlarının döviz bazlı getirilerinin katkısıyla konsolide ana ortaklık net kârını bir önceki yılın aynı dönemine göre 5 katından fazla artıran Aksa Enerji, 1,2 milyar TL net kâr elde etti.

Aksa Enerji, FAVÖK’ünü geçtiğimiz yılın ilk çeyreğine göre yüzde 212 artırarak 1,5 milyar TL’ye, FAVÖK marjını ise yüzde 26 seviyesine yükseltti. Şirket’in yurt içi ve yurt dışı santrallerinin başarılı operasyonları sayesinde cirosu ise 5,9 milyar TL olarak gerçekleşti. 

Büyüme devam edecek

Şirketin 2022 yılı hedefleri hakkında konuşan Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Cemil Kazancı, “2022 yılı yurt dışı yatırımlarımızın meyvesini toplayacağımız bir yıl olacak. Yıl sonunda 24 milyar TL’den fazla ciro ve 5,5 milyar TL FAVÖK hedefliyoruz. Bunun ilk yansımasını da birinci çeyrek konsolide finansal sonuçlarımızla elde ettik” dedi.  

 Global yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini belirten Kazancı, “Güçlü yatırım ivmesi yakaladığımız bu dönemde net finansal borcumuzun FAVÖK’e oranını 1,67 seviyesinde sektör ortalamasının altında tutmayı başardık. Yıl içerisinde gerçekleştireceğimiz 1,3 milyar TL yatırım harcamalarımızın yüzde 80’ini ise yine yurt dışı projelerimiz için kullanacağız. Yaklaşık yarısı Türkiye sınırlarının ötesinde olmak üzere 2.700 MW’tan fazla kurulu gücümüz ile çalışmalarımıza ara vermeden 2022 yılında da istikrarlı büyümemizi sürdüreceğiz” dedi. 

#AKSEN hisse olarak düzenli yükselişi ile dikkat çekiyor. 17.95 tarihi zirvesini gören hisse son üç işlem gününde kâr satışlarıyla geriliyor. Hisse bugün de yüzde 2 civarında 16,85 lira seviyesinde işlem görüyor. 

Hisse için genel olarak 20-22 lira hedef fiyat verilirken Oyak Yatırım 26,05 TL hedef fiyat açıkladı. 

Etiketler
Yorumlar