Kan kaybı devam ediyor, Bitcoin, Ethereum, Avax hepsi birden düşüyor.

Üzerinde kurulduğu teknoloji ve enerji ihtiyacıyla sürekli gündemde olan kripto paralar bu sefer düşüşleriyle gündemde yer ediyor. Günlük kayıplar yüzde 10 aşmış durumda.

Kripto paralarda kan kaybı hızla devam ediyor. Günlük kayıpla yüzde 10 civarında. Bitcoin fiyatları, aşağı yönlü seyrini bu hafta da sürdürüyor. Lider kripto para birimi Bitcoin 30 bin doların altına sarktı ve 10 ayın dip seviyesini gördü. Tarihi zirvelerinden oldukça uzaklaşan kripto paralarda korku iklimi had safhaya ulaştı.

ABD enflasyonunun beklentilerin üzerinde gerçekleşmesinin ardından kripto varlıklarda yaşanan dalgalanma etkisini devam ettiriyor. Kritik seviyeler bir bir aşağı doğru geçilirken Bitcoin 28 bin doların da altını test ederek Ocak 2021'den bu yana en düşük seviyesini gördü. 

Son 24 saatte yüzde 9 yakın değer kaybı yaşayan Bitcoin 28.487,84 dolarda bulunuyor. Kripto varlık piyasalarında birkaç gündür etkili olan sabitkoin TerraUSD'ye ilişkin endişelerin yanında, beklentilerin üzerinde gelen ABD enflasyonunun risk iştahını da kaçırmasıyla birlikte başlayan kan kaybı sürüyor.

TerraUSD'nin (UST) çöküşü kripto varlık piyasasında güvenin kırılgan olmasına yol açtı. 

Yeni gün başlarken Ethereum yüzde 16,32 kayıpla 1.976,18 dolara, BNB yüzde 20 kayıpla 254,46 dolara geriledi. Elon Musk'ın tweetleriyle sert fiyatlamalara sahne olan Dogecoin'de kayıplar yüzde 26'nın üzerinde. Cardona'nın kaybı yüzde 29, Solana'da ise yüzde 32. 

Son düşüşten en fazla etkilenen kripto para AVAX ise 24 saatteki kaybı yüzde 34'ü buldu. 

Kriptolardaki deprem devam ederken 2022 yılı için olumlu tahminler öne sürenler sesiz. Yatırımcıların aklında ise tek bir soru var. Nereye kadar, düşüş devam eder mi?

Kısa vadede öngörüde bulunmak zor ancak düşüşlerin bir süre daha devam etmesi ve Fed'in atacağı adamların kriptoların yönü üzerinde etkili olabileceğinin unutulmaması gerekiyor. 

 

Etiketler
Yorumlar