Kamuda doktor sıkıntısı artarken aracı kurum raporlarında ilk kez bu durum yer buldu.

Yatırım Finansman pazartesi günü MLP Sağlık Hizmetleri için hazırladığı raporda kamudaki doktor sıkıntısına dikkat çekti.

Uzun mesailer ve düşük ücretlerle zor şartlarda çalışmak zorunda kalan hekimlerin kamudan göçü sağlık sisteminde tehlike sinyallerinin çalmasına neden oluyor. Randevu bulamayan acil hastalar, 10 dakikanın altına düşen muayene süreleri, yoğunluktan aşırı kalabalık hale gelen hastaneler artık yükü çekmekten uzak hale gelirken, derman yerine dert olmaya başladı.

Şartlar zorlaşıp, karşılığı alınamayınca kamudan hekim göçü hızlanarak devam ediyor. Hekim eksiklikleri, diğer hastanelerden geçici görevlendirmelerle giderilmeye çalışıldığı medyaya yansıyor.  Türkiye genelinde pandeminin başından beri yaklaşık 10 bin hekimin, doktorluk görevini yaparken karşılaşılan şartlar üzerine istifa ettiği kayıtlara yansıyor.

Kamudan ayrılan veya emekliliğini isteyen uzman doktorlar, özel hastanelere daha iyi şartlarda geçiş yapıyor. Çok sayıda genç hekim ise yurt dışına giderken her geçen gün bu sayı artıyor. 

Hekim açığının arttığı ortamda Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuda gelen eleştirilere mart ayı içinde tepki göstermiş ve "giderlerse gitsinler" ifadelerini kullanmıştı. Tıp bayramında ise geri adımla "Rabbim yokluklarını göstermesin" açıklaması yapmıştı. 

Kamudaki doktor göçü ilk kez bir aracı kurum raporunda da yer aldı. Hisseleri borsada işlem gören MLP Sağlık Hizmetleri (#MPARK) için hazırlanan raporda,

"Yıllık %60 büyümeyle 9,3mlrTL ciro ve yatay faaliyet marjı tahmini Bahsettiğimiz faktörlerin yanında, kamu hastanelerinde gözlemlediğimiz doktor sayılarındaki aşağı yönlü trendin de özel hastanelerin müşteri tabanını desteklediğini düşünüyoruz. Böylece, MLP cirosunun yıllık %60 büyümeyle 9,3mlrTL’ye ulaşmasını bekliyoruz... " ifadeleri kullanıldı. 

Kamu hastanelerindeki yoğunluk ve yeteri derece doktor bulunmaması özel sağlık sigortasına olan ilgiliyi de artırmış görünüyor. Yine aynı rapordan 

"Özel ve tamamlayıcı sağlık sigortalarında artan taleple genişleyen müşteri tabanı Pandeminin ardından Türkiye’de özel sağlık sigortalarına olan talep arttı. 1Ç22’de özel ve tamamlayıcı sağlık sigortası olan kişi sayısı yıllık sırasıyla %7,6 ve %47 yükseldi. Özellikle, tamamlayıcı sağlık sigortası maliyet avantajı sayesinde cazip kalmaya devam ediyor. Şöyle ki, son on iki aylık  ortalamalara göre tamamlayıcı sağlık sigortası olan kişi sayısındaki artış pandemi öncesinde 228bin iken pandemi sonrasında 568bine... "  ulaştığı belirtildi. 

Hizmet kalitesindeki düşüş ve artan sinirlerle şiddetin eksik olmadığı hastanelerde sıkıntılar ciddi boyutlara ulaşırken acil hastalar için randevu ve yatak bulmak ise neredeyse imkansız hale gelmiş. 

Ankara Kuşu isimli Twitter fenomeni bugün yaptığı bir paylaşımda bunun bir örneğini sergiledi. Twitte iddia edilene göre onkoloji hastasını 3 saat boyunca farklı hastaneler gördüğü ancak kabul edilmediği bilgisine yer verildi. Bunan üzerine Ambulans şoförü aracı Sağlık Bakanlığı'nın kapısına çekerek olaya dikkat çekmek istemiş!

 

Etiketler
Yorumlar