Kabine toplantısı sonrasında konuşan Cumhurbaşkanı kurun ateşini yükseltirken yeni tartışmanın da fitilini ateşledi.

"Kur ve faiz oyununu görüyoruz.. Bu ekonomik kurtuluş savaşından zaferle çıkacağız" dedi, kurun tepkisi rekor olurken muhalefet sert tepki gösterdi.

Haftanın ilk günü yapılan kabine toplantısında alınan kararları canlı yayında açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan son dönemde yaşanan kur artışına ilişkin konuştu.

Faiz indirimlerinden memnun olduğunu belirten Cumhurbaşkanı, “Kur ve faiz oyununu görüyoruz. Güçlü bir duruş sergileyerek girdiğimiz her mücadeleden alnımızın akıyla çıktık. Allah'ın yardımı ve milletimizin desteğiyle bu ekonomik kurtuluş savaşından zaferle çıkacağız.” dedi

Cumhurbaşkanı'nın bu çıkışına muhalefet tepki gösterdi. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Erdoğan'ın 'Ekonomik Kurtuluş Savaşı' sözlerine canlı yayında tepki verdi. Yaptığı konuşma ile gündemi değerlendiren Babacan, "Şu anda ülkemizde bir ekonomik kurtuluş savaşı falan yok. Kötü yönetimin elinde değersizleşmiş bir Türk Lirası, itibarını yitirmiş bir Türkiye var" dedi.

Babacan gibi tepki gösteren bir diğer lider de Eski başbakan ve Ak Parti Genel Başkanı Davutoğlu oldu. Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, "Erdoğan-Bahçeli iktidarının ülkeyi batırarak verdikleri iktidarda kalma savaşının ismi “Ekonomik kurtuluş savaşı” değildir!" şeklinde yorumlarken, mesajında "Her açıklamaları ekonomiye atılan bir füze etkisi yapan bu cehalet lobisi artık milli güvenlik sorunudur. Kimler adına çalıştıkları araştırılmalıdır!" dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, paylaştığı mesajında "-Zam değil; ‘güncelleme’, -Yüksek döviz kuru değil; ‘rekabetçi kur’, -Ekonomik Kriz değil; ‘Ekonomik Kurtuluş Savaşı’ diyerek yaşadığımız sorunlar ortadan kalkmıyor, aksine problemlerimiz derinleşiyor. Bunun adı ekonomi yönetimi değil; olsa olsa “algı yönetimi”dir!" dedi.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Erdoğan konuşurken TL’nin değer kaybetmesine dikkat çekerken “Bu kaçıncı döviz konuşması, kaçıncı rekor! Yeter artık, çekin elinizi milletin cebinden!” dedi.

Ekonomist Uğur Gürses “TL’nin ipi çekilmiş; hepimize geçmiş olsun” paylaşımı yaptı.

Prof. Dr. Yalçın Karatepe ise “Konuştuklarında, sorumlu oldukları paranın değerinin düşmesine yol açanların en büyük sorunumuz olduğunu biliyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Bluebay Varlık Yönetimi’nden Tim Ash, “mandacı iktisatçı” söylemini eleştirerek “Erdoğan yine profesyonel ekonomistleri hedef alıyor gibi gözüküyor” dedi.

Eski bankacı ve Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı Kerim Rota ise “Madem kurdaki rekabet gücü yatırımda ve üretimde artışa yol açar, kuru baskılamak için 128 milyar dolar rezervi satmasına rağmen Türk Lirasına %50 değer kaybettiren ekibinize "ekonomi cahilleri" dememizde bir sıkıntı yok değil mi?” ifadelerini kullandı.

 

 

Etiketler
Yorumlar