Kabine toplantısı sonrası konuşan Erdoğan, "Büyüme Türkiye hedefleri için şarttır" dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, enflasyon hedeflemesi uygulamasının devam edeceğini belirtirken OVP dönemi sonunda da milli geliri 1 trilyon dolar seviyesine taşımayı hedeflediklerini söyledi.

Kabine toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomi konularında önemli açıklamalarda bulundu. 

1 Triyon dolar hedefini yenileyen Erdoğan, “Ekonomilerin derinden sarsıldığı 2020 yılında yüzde 1,8’lik bir büyüme kaydederek OECD ve G20 ülkeleri arasında bu başarıyı elde edebilen birkaç ülkeden birisi olduk. Bu gelişmede salgın tedbirlerinin ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerini hafifletmek amacıyla uyguladığımız kararlı politikalarla büyümeyi destekleyici adımlar önemli rol oynadı” dedi.

Sanayi üretimi güçlü ihracatın desteğiyle çarpıcı bir şekilde artarak büyümenin sürükleyici gücü haline geldiğini belirten Cumhurbaşkanı, " İkinci çeyrek performansımızda iç talepteki güçlü görünümün yanı sıra dış talebin 6,9 puanlık katkısı da belirleyici oldu. Özellikle bu dönemde sabit sermaye yatırımlarımızın yüzde 20,3 oranında büyümesi oldukça sevindiricidir. Bir diğer olumlu gelişme ise makine teçhizat yatırımlarımızın 2019 yılının 3. çeyreğinden bu yana 7 çeyrektir büyümeye devam etmesidir. Hiç kuşkusuz bu yatırımlar üretim kapasitemizi ve büyüme potansiyelimizi daha da artıracaktır” ifadelerini kullandı. 

Dış ticaret ve cari açık konusuna da önemli mesajlar veren Erdoğan, “İhracatımız rekorlar kırmaya devam ediyor. Ağustos itibarıyla yıllık ihracatımız 207 milyar doları aştı. Dünya ihracatından aldığımız pay da artıyor. Salgın nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de zayıflayan turizm sektörü hızlı bir toparlanma sürecine girdi. Seyahat gelirleri bu yılın haziran itibarıyla yıllık yüzde 31 oranında artarak cari dengenin iyileşmesine önemli katkı sağladı. Cari işlemler açığımız yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre 7,6 milyar dolar azalarak 13,6 milyar dolar seviyesine geriledi. Uluslararası rezervlerimiz de belirgin bir şekilde artıyor. Geçen seneyi 93,3 milyar dolarla kapattığımız döviz rezervlerimiz 27 Ağustos itibarıyla 118 milyar doları aşmış durumdadır. Salgın döneminde tüm dünyada olduğu gibi iş gücü piyasamız da olumsuz etkilendi. Ancak iş gücü piyasalarında kısa zamanda bir toparlanmaya şahit olduk. Öyle ki bu yılın ilk yarısında sağlanan istihdam artışı 1,5 milyon kişiye çıkarak salgın öncesi seviyeleri bile aşmıştır” şeklinde konuştu.

 

 

Etiketler
Yorumlar