JPMorgan Merkez Bankası'ndan faiz değişimi beklemezken enflasyonun yüzde 60 olacağını tahmin ediyor.

JPMorgan'dan yeni Türkiye değerlendirmesi geldi. Ünlü banka yıl sonuna kadar faiz oranlarında değişiklik beklemiyor.

JPMorgan, Merkez Bankası faiz kararını ve enflasyonla mücadelesini değerlendirdi. 

JPMorgan, TCMB kararının beklendiği gibi net bir politika yönlendirmesi içermediği ve geçen ay açıklanan karar metninden anlamlı bir şekilde fark bulunmadığını vurguladı.

Beklentiler doğrultusunda TCMB'nin, Fed'in faiz artışı ve şahin duruşundan etkilenmediği vurgulanan raporda, bankanın faiz açıklamasında çekirdek merkez bankalarının "destekleyici parasal duruşlarını ve varlık alım programlarını daha yavaş bir tempoda sürdürdüklerini" söylemeye devam ettiğine dikkat çekildi.

Yüksek enflasyona "savaş" bahanesi

Bu ayın açıklamasındaki temel farklardan birinin dezenflasyonun başlaması için bir koşul olarak "devam eden bölgesel çatışmanın çözülmesine" atıfta bulunulmasını JPMorgan, Ukrayna'daki savaşın önümüzdeki aylarda yüksek enflasyon için bir bahane olarak kullanılabileceğini iması olarak değerlendirdi.

Ekonomik görünüm ile para politikası kararları arasında bir kopukluk bulunduğu görüşünü ifade eden JPMorgan, enflasyonun yılın son ayına kadar %60 ve üzerinde kalmasını bekliyor.

Kırılgan TL

Kurum, bunun da, reel faiz oranının uzun bir süre negatifte kalacağı anlamına geldiğini ve sadece enflasyonla mücadeleyi daha da zorlaştırmakla kalmadığını aynı zamanda lirayı oldukça kırılgan bir durumda bıraktığını ifade etti.

 JPMorgan, TCMB'nin yıl sonuna kadar faiz oranlarını değiştirmemesini bekliyor ve özellikle büyümede keskin bir yavaşlama varsa, daha düşük oranlar için siyasi baskının artması riski bulunduğunu düşünüyor.

Etiketler
Yorumlar
Piyasa Özeti
BIST 100 4.997,63 %5.16
Dolar 18,820 %0.10
Euro 20,312 %-1.12
Gram Altın 1.128,47 %-2.34
Brent Petrol 79,750 %-2.83
Bitcoin 23.320,34 %0.00