JPMorgan ekonomistleri, Fed'in yarın için 75 baz puan faiz artışı yapmasını bekliyor.

100 baz puan faiz artışının da tahmin arasında yer aldığı Fed'in yarın nasıl bir karar alacağı piyasaların en önemli gündem maddesi olmuş durumda. Wall Street Journal haberine göre JPMorgan ekonomistleri Fed'den 75 baz puan faiz artışı bekliyor.

Haziran ayı FOMC toplantıları bugün başlıyor. Yarısın ise kritik faiz kararıyla birlikte verilecek mesajlar piyasaların yakın takibinde olacak. Mayıs ayı enflasyonunun yüzde 8,6 olarak son 41 yılın zirvesine çıkması gözleri Fed'e çevirdi. 

Üç ay içinde 175 baz puanlık faiz artışı beklenirken 100 baz puan artışında konuşulur olması piyasalarda tepkiyi sertleştiriyor. Genel beklenti Fed'in 50 baz puanlık artış yapacağı yönünde olsa da JPMorgan ekonomistleri bu hafta Fed'in faiz artışının 75 baz puan olmasını bekliyor

JPMorgan Chase & Co. ekonomistleri, bir anketin Amerikalıların enflasyon beklentilerinin yükseldiğini göstermesinin ardından Çarşamba günkü toplantısında Federal Reserve'in faiz oranlarını 75 baz puan artırmasını beklediklerini söylediler.

 ABD baş ekonomisti Michael Feroli, 100 baz puanlık bir artışın da "önemsiz bir risk" olduğunu söyledi.

 Feroli ayrıca, Wall Street Journal haberine atıfta bulundu ve Fed yetkililerinin muhtemelen 75 baz puanlık bir hareket düşüneceğini söyledi. Daha önce Fed, bu ayki toplantısında muhtemelen borçlanma maliyetlerini 50 baz puan artıracağının sinyalini vermişti.

Etiketler
Yorumlar