İTO İş Dünyası Buluşması toplantısında konuşan Bakan Nebati enflasyonun küresel bir sorun olduğunu söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, yeni enflasyon mesajıyla yine gündemde. Nebati, "Enflasyon küresel bir problem olarak ortaya çıktı. Gerekirse gemileri karadan yürütür hedeflerimize ulaşmasını biliriz." dedi.

Amerika'daki temaslarını tamamlayarak yurda dönen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İstanbul Ticaret Odası (İTO) İş Dünyası Buluşması'nda iş insanlarıyla bir araya geldi.

Önemli açıklamalarda bulunan Bakan Nebati Tüm dünyada enflasyonun büyük bir sorun olduğunu söyleyerek, "Savaşa rağmen mart ayında tüm zamanların en yüksek ihracat rakamlarına ulaştık" diyerek, "Kronik kötümserler felaket tellallığı yapsınlar. Gerekirse gemileri karada yürütür yine de hedeflerimize ulaşmasını biliriz" ifadelerini kullandı.

Turizmde çeşitlilik 

Havaların ısınmasıyla turist hareketi başlarken başta Rusya ve Ukrayna olmak üzere sıkıntılar devam ediyor. Turizmde Rusya ve Ukrayna pazarının yerine açığı kapatacak çeşitliliğe sahibiz diyen Bakan Nebati, "Uluslararası yatırımcıları ülkemizde yatırım yapmaya davet ettik. Türkiye başka bir güzel yolda. Orada olsaydınız Türkiye'ye olan ilgi alaka ve beklentiyi görebilseydiniz. Bu ülke başka bir ülke bu ülke güçlü bir ülke."

 

KDV iadeleri

KKM'de biriken son mevduatı da açıklayan Nebati şunları söyledi "20 Aralık günü açıklanan Kur Korumalı Mevduat (KKM) 782 milyar liraya ulaştı. KDV iadelerinin zamanında ödenmesi önceliklerimiz arasına aldık. Son 4 ayda hayata geçirdiklerimizle gerçekten bir çok sorunun üstesinden geldik."

 

Etiketler
Yorumlar
Piyasa Özeti
BIST 100 5.031,98 %-0.59
Dolar 19,051 %0.13
Euro 20,502 %-0.63
Gram Altın 1.211,97 %-0.66
Brent Petrol 74,620 %-0.68
Bitcoin 27.544,11 %0.00