Işıklar İnşaat, NIBAS hisselerini satıyor.

Işıklar İnşaat KAP'a yaptığı açıklamada, Nigbaş Niğde Beton sermayesinde sahip olduğu yüzde 9,45 oranındaki payını satışa çıkarıyor.

Işıklar İnşaat, Niğbaş Niğde Beton (#NIBAS) hisselerini satış için çalışmaya başladı. Şirket, NIBAS sermayesinin yüzde 9,45 oranındaki payın borsada satışa konu edilmesi için dönüşüm başvurusu yaptı. Satışa çıkarılacak 5 milyon 101 bin adet nominal değerli paylar ikincil piyasada ve bu piyasada belirlenecek fiyattan satışı yapılacak. 

NIBAS hissesi bu satış kararı ile güne sert kayıplarla başladı. 11,72 liradan güne başlayan hisse gelen tepki alımlarıyla yeniden 12 liranın üzerine çıksa da haberin etkisiyle oluşan satış baskısı devam ediyor. Saat:11.50'de hissedeki kayıp yüzde 5,93 ve hisse fiyatı ise 12,220 lirada buluyordu. 

#NIBAS, hissesi geçen yılın sonunda oldukça sert yükseliş yaşamış Aralık 2020'de 94,60 lira zirvesini görmüştü. Ses kaydının olay olduğu hisse 2021 yılına büyük bir çöküşle başlamıştı. 

Hisse 22 Haziran'da 10,34 ile dip seviyesini görmüştü. Niğbaş Beton geçen yılı 6,5 milyon zararla kapattıktan sonra 2021 ilk çeyrek bilançosunda da 895 bin lira zarar yazdı. Şirketin 86,7 milyon lira özsermayesi bulunuyor. 

Kap'ta konuya ilişkin yer alan açıklamada şu ifadeler yer aldı: 

 

"Şirketimizin sahip olduğu Niğbaş Niğde Beton San. ve Tic. A.Ş. (NIBAS) paylarından, 5.101.000 TL nominal değerli ve toplam sermayesinin % 9,45 ‘sını temsil eden kısmının ikincil piyasada ve bu piyasada oluşacak fiyattan satılmasına karar verilmiştir. Sermaye Piyasası Kurulu'nun VII-128.1 Sayılı Pay Tebliği'nin "Payları borsada işlem gören ortaklıkların pay sahiplerine yönelik bilgi formu düzenleme yükümlülüğü" başlıklı 27'nci maddesi gereği sermayenin %10’unu aşan borsada işlem gören nitelikte olmayan Niğbaş paylarının borsada işlem gören niteliğe dönüştürülebilmesi için hazırlanan pay satış bilgi formu 05.07.2021 (bugün) tarihi itibarıyla Kurul onayına sunulmuştur. Pay satış bilgi formunun Kurul tarafından onaylanması halinde, NIBAS ‘ın 5.101.000 TL nominal değerli payları Merkezi Kayıt Kuruluşu nezdinde borsada işlem gören niteliğe dönüştürülecek ve ardından söz konusu paylar Borsa İstanbul’da satılacaktır. Saygılarımızla, IŞIKLAR İNŞAAT MALZEMELERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş."

Etiketler
Yorumlar
Eee
Ettiklerini görmeden ölmesinler inşallah batırsılae bir sürü insanı