İngiltere'den Koza Grubu hisselerini hareketlendiren haber geldi

Londra'da devam eden temyiz davasında karar çıktı. Karara göre TMSF haklı bulundu ve İngiltere Yüksek Mahkemesi yapılan başvuruyu reddetti.

Borsamanşet olarak daha önce duyurduğumuz davanın temyiz duruşması TMSF lehine sonuçlandı. 

İngiltere Yüksek Mahkemesi TMSF'yi haklı buldu. Koza Altın, bağlı ortaklığı olan Londra merkezli Koza Ltd'nin İngiltere mahkemelerindeki hukuki sürecine ilişkin olarak Kamu Aydınlatma Platformu'na (KAP) bilgilendirme yaptı.

Bildirimde yer alan bilgilere göre İngiltere Yüksek Mahkemesi "Kayyumların ve yönetim kurulu üyelerinin atamalarının Türk iç hukuk düzenini ilgilendirdiğini, ilgili atamaların Türk hukuku uyarınca geçerli atamalar olduğunu, bunun hiçbir şekilde İngiliz kanunları uyarınca İngiliz mahkemeleri tarafından değerlendirilmesi gereken bir konu olmadığını ve ek olarak Koza Altın'ı temsil eden kayyumların veya yönetim kurulu üyelerinin bu yetkilerinin Türk hukuku uyarınca belirleneceğini" teyyit etti. 

Koza lehine verilen karar sonrası şirket hisseleri borsada hareketlenmeye başladı. #KOZAL açılışta 103,60 TL'yi görürken, şu dakikalarda yüzde 2,18 artışla 102,900 TL'den fiyatlanıyor.  

#KOZAA'da ise son fiyat yüzde 4,95 primle 16,92 TL'den gerçekleşti. #IPEKE de ise 12,69 TL fiyat ve yüzde 3,59 primle işlemler devam ediyor. 

Yorumlar