İhracatta iade krizi sorunu kayıplara neden oluyor.

Türkiye'den yapılan ihracatta, iade krizi ortaya çıktı. Kalite başta olmak üzere çok sayıda olumsuz başlık altında iadelerin arttığı ortaya çıktı.

Türkiye'nin ihracat 2021 yılında 225 milyar 368 milyon lira ile cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı. Kurdaki artışla ucuzlayan Türkiye talep görürken ihracatla birlikte İthalatta tüm zamanların zirvesine çıktı.

İhracat rakamlarındaki artışla birlikte iade krizi patlak verdi. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in soru önergesine yanıt veren Ticaret Bakanı Mehmet Muş, ülkemizden ihraç edilen ancak çeşitli nedenlerle iade edilen ürünlerle ilgili bilgileri paylaştı.

Kazan, makine, cihaz ve aletler, bakır, demir, çelik, tütün ürünleri, meyve, sebze ve kabuklu yiyeceklerin iade edilen ürünler arasında yer aldığını belirten Bakan Muş, ürünlerin sözleşme hükümlerine aykırı olması, kalite standartlarına uyumsuzluk ve karantina önlemleri gibi nedenlerin, bu ürünlerin iade gerekçesini oluşturduğunu ifade etti.

Bakan Muş, bu eşyaların konu oldukları çıkış ülkelerinin 2020 yılında özellikle Almanya, İspanya, ABD, Irak, Rusya ve Romanya iken 2021 yılında bu ülkelerin özellikle Almanya, İspanya, Suudi Arabistan, İtalya, ABD, Fransa, İngiltere ve Irak olduğuna dikkat çekti.

Bahse konu ürünlerin iade gerekçelerini açıklayan Bakan Muş; ürünlerin sözleşme hükümlerine uygun olmaması, ticari kalite standartlarına uyumsuzluk, sipariş evsafına uymaması, karantina önlemleri gibi nedenlerle iade edildiğini anlattı.

Etiketler
Yorumlar