İhracatçılar için KGF gibi bir şirket kurulacak, kolay kredinin yolu açılacak.

İhracatın desteklenmesi için atılacak adamları belli olmaya başladı. Daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan projenin temeli ihracatçıların kolay krediye erişimine dayanıyor.

Koronavirüs salgını sonrası zorlanmaya başlayan üreticiler ihracatla yol almaya başladı. İktidarda İhracatçılar için yeni adımlar atılacağını duyurmuştu. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın duyurduğu o adımlar netleşmeye başladı.

Sabah gazetesinde Zübeyde Yalçın imzasıyla yer alan habere göre İhracatçılar için, Kredi Garanti Fonu benzeri bir şirket kurulacak ve böylece Kefalet Sistemi’yle şirketler kolay kredi alabilecek

İhracatın desteklenmesi, Türkiye'nin üretim üssü haline gelmesi için özel bir mekanizma oluşturulması planlanan projeye göre sadece ihracatı destekleyecek anonim bir şirket kurulurken, Kefalet Sistemi uygulamasına geçilecek. 

Kurulacak anonim şirkete Tanıtma Fonu'ndan ve birliklerin birikimlinden fon aktarılacak. 

Merkez Bankası reeskont kredilerini 30 milyar dolara çıkardı. Artan kısım ihracata gidecek. Bu kapsamda, 10 milyar dolarının direkt ihracatçı tarafından kullanılması sağlanacak.

İhracat Kefalet Sistemi adı verilen İKS oluşturulacak. Eğer firmanın kredibilitesi iyiyse, ona kefalet verilecek ve böylece teminat sistemi de kalkmış olacak. İhracat şirketleri, çek, ipotek, imza gibi evrak ve belgelerle uğraşmayacak. Böylece bu işlemler yapılırken verilen paraları da ödemek zorunda kalmayacak.

 

Etiketler
Yorumlar