Hisseleri borsada işlem gören şirketlerden gündeme yansıyan önemli haberler

28 Ekim 2021, yatırımcıların ilgisindeki şirketlerde yaşanan son gelişmeler, alınan kararlar, atılan imzalar.

Anadolu Sigorta (#ANSGR)

Şirket ve Vodafone arasında dijital iş birliğine imza atıldığı medyada yer aldı.

Bagfaş Bandırma Gübre (#BAGFS)

JCR Eurasia tarafından şirketin uzun vadeli ve kısa vadeli ulusal kredi notlarının A(Trk) / A-1 (Trk) olarak, uzun vadeli / kısa vadeli uluslararası kredi notlarının BB / B olarak belirlendiği açıklandı.

Balat Balatacılar (#BALAT)

Şirket ile Anadolu Girişimleri arasında Kısa Vadeli Finansman Temini Anlaşması imzalandığı, 266.000 TL'nin şirkete gönderilerek 1.taksit ödemesinin yapıldığı açıklandı.

Coca Cocola İçecek (#CCOLA)

- Şirketin iştiraki ER'nin Al Waha'nın holding şirketi konumunda bulunan Waha BV'deki %19,97 oranındaki azınlık payını 2013 tarihinde yapılan hissedarlar sözleşmesinde bulunan ve 2016 - 2022 arasında kullanılabilen satın alım opsiyonu hükümleri uyarınca satın aldığı, ER'nin Waha BV'deki %19,97 oranındaki paylarını 40,4 milyon dolar karşılığında şirkete devrettiği açıklandı.

Doğan Holding (#DOHOL)

D Yatırım Bankası tarafından 1,2 milyar TL tutarındaki borçlanma aracı ihracı kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.  D Yatırım Bankası'nın halka arza aracılık, portföy aracılığı ve sınırlı saklama faaliyetlerinde bulunmak üzere yaptığı başvuruların SPK tarafından olumlu karşılandığı açıklandı.

Enerjisa (#ENJSA )

 Rekabet Kurulu'nun Şirketin %100 bağlı ortaklığı Enerjisa Müşteri Çözümleri ve Galatasaray Spor Kulübü Derneği arasında imzalanan GES Yapım ve Bakım Sözleşmesi'ne menfi tespit belgesi verdiği medyada yer aldı.

Emek Elektirk (#EMKEL)

12,7 milyon TL tutarında Yatırım Teşvik Belgesi'nin Bakanlık tarafından onaylandığı açıklandı.

Ereğli Demir Çelik (#EREGL)

JCR Eurasia tarafından şirketin uzun vadeli ulusal notunun "AAA (Trk)", kısa vadeli ulusal notunun "A-1+ (Trk)" not görünümlerinin ise "Stabil" olarak belirlendiği açıklandı.

Garanti BBVA (#GARAN)

91 gün vadeli 874,2 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

Girişim Elektrik (#GESAN)

 Şirket ile Türkiye Taşkömürü Kurumu arasında 237.400 euroluk Dağıtım Merkezi işi için sözleşme imzalandığı açıklandı. o Şirketin %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji'nin TEİAŞ tarafından gerçekleştirilen ITM -384 referanslı 154kV Osmaniye OSB TM Tevsiat Yapım İşi için 27,8 milyon TL bedel ile ihaleye en avantajlı teklifin verildiğinin açıklanması sonrasında, sözleşme aşamasına geçileceği açıklandı.

Gübre Fabrikaları (#GUBRF)

Gübretaş Liman Tevsii ve Dip Tarama Kapasite Artışı projesi ile ilgili olarak hazırlanan ÇED Raporunun görüşe açıldığı medyada yer aldı.

Türkiye Kalkınma Bankası (#KLNMA)

 Banka ile Asya Altyapı Yatırım Bankası arasında yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projelerinin finansmanı amacı 100 milyon dolar finansman sağlanmasının onaylandığı açıklandı.

Koç Holdingi (#KCHOL)

 Rekabet Kurulunun, Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı'nın özelleştirilmesi işlemine ilişkin olarak Tek-Art Kalamış ve Fenerbahçe Marmara Turizm tarafından devralınması işlemine izin verdiği medyada yer aldı.

Kalekim Kimyevi (#KLKIM)

Halka arzdan elde edilen 208,4 milyon TL fonun TL ve döviz cinsinden olmak üzere risksiz bankacılık ürünlerinde değerlendirildiği ve nemalandırıldığı açıklandı.

Kartal Yenilenebilir Enerji (#KARYE)

- İstanbul Portföyün kurucusu olduğu İstanbul Portföy Yönetimi. Greenone Yenilenebilir Enerji Girişim Sermayesi Yatırım Fonu'na 11,2 milyon TL karşılığında yatırım yapıldığı açıklandı.

lokman Hekim (#LKMNH)

Şirketin sermayesinin %100'üne sahip olduğu Hay Süt'ü devralması suretiyle gerçekleştireceği kolaylaştırılmış usulde birleşme işlemi kapsamında yapılan başvurunun SPK tarafından olumlu karşılandığı açıklandı.

Manar Enerji (#MANAS)

Şirket ile ASELS arasında imzalanan Sismik Sensörlü ve LoRa Tabanlı Geniş Ağ Sistemi Kullanan Hareket Algılayıcı Sistemi Ürün Ortaklığı Sözleşmesi kapsamında üretilen sistemlerin Donanım Birimi Tasarım Doğrulama Süreci ve Sistem Tasarım Doğrulama Sürecinin başladığı açıklandı.

QNB Finansbank (#QNBFB)

 48 gün vadeli 236,5 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

RTA Laboratuvarları (#RTALB)

Şirket ile Devlet Malzeme Ofisi arasında Covid - 19 tanı kitinin temini kapsamında yapılan Sağlık Market Tıbbi Malzeme Çerçeve Anlaşması ile verilen 1.500.000 adet ürün siparişinin teslimatının tamamlandığı açıklandı. Malaty'daki 11.270 m 2' 'lik arsa hakkında endüstriyel mikrobiyolojik tanı ürünleri, hızlı tanı testleri, fason tüp ve şişe dolum alanı ile steril plastik medikal ürün üretim alanı olarak kullanılmak üzere tesis kurulmasına ilişkin karar kapsamında yapı ruhsatı talebinin olumlu sonuçlandığı açıklandı.

Şekerbank (#SKBNK)

JCR Eurosia tarafından bankanın Vadeli Ulusal Notunun "BBB+(Trk)"a, Kısa Vadeli Ulusal Notunun "A-2 (Trk)"'a, Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı ve Yerel Para Notlarının ''BB"ye, Kısa Vadeli Uluslararası Yabancı ve Yerel Para Notlarının ise "B"ye yükseltildiği, not görünümlerinin ''Stabil'' olarak belirlendiği açıklandı.

Smartiks Yazilim (#SMART)

Suudi Arabistan'da bulunan Arabian Centres Şirketi 2020 yılında başlanan CRM Dönüşümü Danışmanlık Hizmeti projesinin canlıya alınarak teslim edildiği açıklandı.

Ulusal Faktoring (#ULSFA)

Şirket paylarının halka arzı kapsamında talepler 4 - 5 Kasım'da toplanacak.

Yapı Kredi Bankası (#YKBNK)

360,5 milyon dolar ve 396,5 milyon Euro olmak üzere 367 gün vadeli sendikasyon kredisi sağlarken, kredinin maliyeti ABD Doları ve Euro cinsinden sırasıyla Libor+%2,15 ve Euribor+%1,75 olarak açıklandı. 3 milyar TL'ye kadar İTMK ihraç edilmesine kapsamında Genel Müdürlüğe yetki verildiği açıklandı. 5 milyar TL'ye kadar borçlanma aracı ihraç edilmesi kapsamına Genel Müdürlüğe yetki verildiği açıklandı. 121 gün vadeli 355,5 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

Yonga Mobilya (#YONGA)

Şirket ile Göktekin Enerji arasında şirketin fabrika tesislerinin çatıları üzerinde 840 kWe gücünde GES kurulması konusunda yapılan anlaşma kapsamında Bakanlığa yapılan Yatırım Teşvik Belgesi Başvurusu'nun uygun bulunduğu açıklandı.

Zorlu Enerji (#ZOREN)

 210 gün vadeli 33,5 milyon TL tutarında bono ihraç edildi. 

Adesi GYO (ADESE)

Şirket sermayesinin 252 milyon TL'den %300 oranında bedelli olarak 756 milyon TL nakden artışla 1,0 milyar TL'ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

Anel Elektrik (#ANELE)

Şirket sermayesi 1 Kasım'da 200 milyon TL'den %32,50 oranında bedelli olarak 65 milyon TL nakden artışla 265 milyon TL'ye yükseltilecek.

Doğusan Boru (#DOGUB)

Şirket sermayesinin 30 milyon TL'den %30 oranında bedelli olarak 9 milyon TL nakden artışla 39 milyon TL'ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

Frigo- Pak (#FRIGO)

Şirket sermayesinin 11,1 milyon TL'den %850 oranında bedelli ve %152,25 oranında bedelsiz olarak 122,3 milyon TL'ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

Sönmez Pamuklu (#SNPAM)

Şirket sermayesinin 79,9 milyon TL'den %62,6 oranında bedelsiz olarak 50,1 milyon TL artışla 130 milyon TL'ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı. °

 

Etiketler
Yorumlar