Her şey artarken değer kaybeden asgari ücret son bir ayda 27 dolar daha eridi.

Milyonların alım gücü, enflasyon ve dolar kurundaki artışla zayıfladıkça zayıflıyor.

Faiz indirim kararı alan Merkez Bankası ilk sinyali verdikten sonra ateşlenen dolar kuru yeni rekorlara imza atarken enflasyonla birlikte milyonların cebinden çalmaya devam ediyor. 

Yüksek enflasyon, kur ve faiz üçgenine sıkışan Türkiye her geçen gün daha fazla fakirleşiyor. Çalışan nüfusun yüzde 50 yakının geliri olan asgari ücret dolar kurundaki son artıştan 27 dolar daha eriyerek etilendi. Asgari ücret yılbaşından bu yana 71 dolar, emekli aylığı ise bir ayda 37 dolar eridi.

Birgün'den Havva Gümüşkaya'nın haberine göre TL’deki değer kaybının sonuçları ise birçok üründe fiyat artışları ve tüketicinin alım gücünün biraz daha düşmesi olarak yansıyor. Kur artışının tüketicilere en doğrudan etkisi enflasyon üzerinden oluyor. Zira eylül itibarıyla yüzde 19,58 olarak açıklanan tüketici fiyatlarındaki artış karşısında milyonlarca ücretlinin ve emeklinin geliri azalıyor. Geniş kesimler yoksullaşıyor.

Yılbaşında 2 bin 825 olarak açıklanan asgari ücretle bugün yalnızca 313 dolar alınabiliyor. 10 milyondan fazla çalışanın asgari ücret ve civarında bir gelirle geçinmeye çalıştığı düşünüldüğünde artan kur karşısında alım gücü giderek yok oluyor. Eylül ayının başında 8,30 seviyesinde olan döviz kuru ile 340 dolar alınabiliyordu. Sadece bir ayda yaşanan erime 27 dolara denk gelirken bunun Türk Lirası karşılığı 244 lira.

 

Etiketler
Yorumlar