Hektaş ve THY hisseleri kazançları ile yatırımcısını güldürdü.

Borsada iki hisse dolar bazından elde ettiği yükselişle dikkatleri üzerine çekti. Hektaş ve THYAO son iki dönemde elde ettiği karlarla kasasını doldururken yatırımcısının da yüzünü güldürdü.

Son üç ayda dolar bazında güçlü firmalara ait hisselerde yüksek primler oluştu. BIST 30 Endeksi’ne dahil hisseler arasında dolar bazında en yüksek çıkışı sağlayan hisselerdeki kazançlar yüzde 25’in üzerinde oluştu. En yüksek prim yüzde 48.70 ile Hektaş (#HEKTS) hissesinde gerçekleşti. Uzun vadede sürekli yükselen bir ivmeye sahip olan Hektaş, yüksek performansını koruyor.

Hektaş hisseleri 31 Aralık 2021'de 14,87 liradan kapanış gerçekleştirerek yılı tamamlamıştı. Hisse cuma günü 22,78 lira ile haftayı bitirdi. 

 

Hektaş’ın hemen ardından en yüksek primi yüzde 43.61 ile THY (#THYAO) gerçekleştirdi. Pandemi nedeniyle turizm ve hava yolu sektörü ciddi bir daralma yaşamıştı. THY ise bu süreçte ağırlığını kargo hizmetlerine verirken güçlü bir ivme yakaladı. Bu yıl her ne kadar Ukrayna’da yaşanan savaş turizmde arzu edilen artışı şüpheye düşürse de sektördeki aktörlerin henüz beklentileri kırılmış değil. Pandemiye ilişkin tedbirler geride kaldığı ölçüde hava yolu taşımacılığının en önemli aktörü olarak THY’ye de ilginin sürmesine olanak veriyor. Söz konusu durum hissedeki çıkışı motive eden ilave bir unsur olmakta.

#THYAO geçen yılın son işlem günün 20,02 liradan tamamlamıştı. Hisse geride kalan sürede yakaladığı ivme ile cuma günü işlemleri 42,38 TL'den kapattı. 

Kaynak : Zeynep Aktaş / Milliyet 

Etiketler
Yorumlar