Hazine ve Maliye Bakanlığı döviz alımında ilginç bir hamle geldi. Döviz alırken kimlik göstermek mecburi

Döviz alım ve satımında yeni bir düzenleme yapıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı döviz alım ve satımında, TC kimlik numarası, işlem tarih ve miktarını kayıt altına almayı zorunlu kıldı.

Döviz fiyatlarındaki anormal artıştan sonra ilgin bir uygulama sesiz sedasız uygulamaya girdi. Artık devlet kim ne kadar doları elinde bulunduruyor diye takip yapabilecek. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı, tıpkı bankalardaki gibi döviz bürolarından döviz alım ve satımında kimlik göstermeyi zorunlu hale getirdi. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında Tebliğ’de değişiklikler yaptı.

Resmi Gazete'de yayınlanan yeni düzenlemeyle döviz bürolarından başvuru sırasında alınacak ücretler, döviz bürolarının asgari ödenmiş sermaye şartları güncellendi.

Döviz büroları, döviz alım satımında müşterinin kimlik, pasaport veya vergi kimlik numarasını, işlem tarihini, saatini ve miktarını gösterecek şekilde her bir işlemi kayıt etmek zorunda olacak.

Düzenlemeyle döviz büroları için faaliyet bölgesine göre 2 ile 6 milyon Lira arasında ücret belirlendi. Mevcut döviz büroları, bu şartlara 2022 yılı sonuna kadar uyum sağlayacak.

Etiketler
Yorumlar