Hazine Bakanı Nureddin Nebati enflasyonla mücadele yerine büyümeyi tercih ettikleri açıkladı.

O zaman soruyoruz, fiyatların her gün değiştiği, meyvenin sebzenin tarlada kaldığı, ekmeğin yer yer 4 lira olduğu gelirin eridiği, araçların kapıda bağlı kaldığı, giysilerde bile ikinci elin tercih ettiği ortamda yüzde 7 kim büyüdü?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yaptığı sonumda yine ilginç beyanlarda bulunmuş. Türkiye'nin dar gelirli büyük çoğunluğu enflasyonunun altına ezilirken ihracatçıların kar elde ettiğini ve çarkların döndüğünü iddia etmiş. 

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Ankara Kızılcahamam'da AK Parti’nin 30. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda sunum yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin yaptığı sunuma ilişkin detayları köşesine taşıdı. Nebati, döviz endeksli mevduat sistemine yönelik "Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar. Çarklar dönüyor." dedi.

2023 sonu için enflasyon hedefinin yüzde 19,9 olduğunu söyleyen Nebati, “Biz bir yol ayrımına gittik. Enflasyonla birlikte büyümeyi tercih ettik. Yoksa enflasyonu düşürmek için çok sert tedbirler alabilirdik” ifadelerini kullandı.

Kur korumalı TL’ye geçerek bir yandan doları frenledik. Diğer yandan üretimi ve büyümeyi tercih ettik. Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar. Çarklar dönüyor. Büyümeyi tercih ettiğimiz için büyüme rakamları iyi geliyor, büyüme istihdama da olumlu olarak yansıyor. Ama biz dar gelirli vatandaşlarımıza yönelik gelirlerini arttırıcı düzenlemeler yapıyoruz. Böylece onları enflasyonun karşısında korumaya çalışıyoruz.

İhracat artıyor, ithalat iki kat hızla artıyor. Borç artıyor, dolar yine yükseliyor, çarşı pazar alev alev, işsizlik oranları çift rakamlarda, döviz mevduatı coşmuş, Türkiye'nin CDS'i 700'ün üzerinde, faizler artış eğiliminde, gelirler düşüyor. Konut fiyatları astronomik rakamlara ulaşırken kiracılar kira zamları karşısında şaşkın. Motorin, bezin, otogaz, elektrik, doğal gaz bu kış çok zor geçecek. 

Ama olsun ihracatçı büyüyor, Çarklar dönüyor! Vatandaş dört teker patlak ilk yardım bekliyor.  

Etiketler
Yorumlar
Piyasa Özeti
BIST 100 5.031,98 %-0.59
Dolar 19,051 %0.13
Euro 20,502 %-0.63
Gram Altın 1.211,97 %-0.66
Brent Petrol 74,620 %-0.68
Bitcoin 27.576,80 %0.00