HAVAYOLUNDA ÖNEMLİ FİYAT ARTIŞLARI GERÇEKLEŞECEK

Pegasus Havayolları Genel Müdürü Mehmet Nane, sektörde kademeli olarak fiyat artışlarının yapılacağını ifade etti.

Bütün sektörler, yaşanan maliyet artışlarıyla baş etmeye çalışıyor. Bu sektörlerden birisi olan havayolu yolcu taşımacılığı sektörü, gerçekleştirilen tavan fiyat tarifesi artışını yeterli bulmamıştı. Bakanlık tarafından 499 TL olan tavan ücretlerin 599 TL’ye çıkarılması, sektöre göre maliyet artışlarının çok altında kalıyor. Cumhuriyet'ten Ali Can Polat'ın haberine göre Pegasus Havayolları Genel Müdürü Mehmet Nane, konuya yönelik şöyle konuştu:

“Geçen yılla karşılaştırırsak sadece Brent petrolün varil fiyatında 2-2,5 kat artış olduğunu görüyoruz. Bugünkü pazar koşullarında talepte halen yüksek dalgalanmalar söz konusuyken, bu maliyet artışlarının bilet fiyatlarına tümden yansıtılabilmesi pek mümkün görünmüyor. Bizim hedefimiz fiyat düzenlemesini sektörü de misafirleri de üzmeyecek şekilde kademeli yansıtmak.”

Nane, önümüzdeki sezona yönelik değerlendirmelerini şöyle ifade etti:

 “Biz 2022 yılının yaz sezonuna ilişkin umut ve beklentilerimizi koruyoruz. Pandeminin giderek daha da kontrol altına alınacağı ve seyahat kısıtlamalarının gevşetileceği varsayımlarıyla 2022’nin yaz döneminde birikmiş yolcu talebinin hem iç pazarda hem de dış pazarda hızlı bir şekilde harekete geçeceğini tahmin ediyoruz. Bu durumda bilet fiyatlarındaki normalleşmenin de hız kazanacağını düşünüyoruz. Biz 2022’de kapasitemizin en azından 2019 seviyelerini yakalayacağını umuyoruz.”

Etiketler