Halka arzlara ilgi her geçen gün azalırken bireysel yatırımcılar halka arza daha katılıyor.

Yüksek enflasyonun can ve cep yaktığı Türkiye'de yatırımcıların getiri arayışında Borsa İstanbul öne çıktı. Özellikle halka arzı geçen iki yılda ilgi bir hayli yüksekken son halka arzlarda bireysel yatırımcıların ilgisi belirgin şekilde düşmeye başladı.

Yatırımcıların yatırımlarını enflasyona karşı korumak ve fazladan getiri elde etmek üzere bir çok enstrümana yöneliyor. Pandemi dönemi ve savaş döneminde güvenli liman arayışında olan yatırımcı son dönemde borsaya büyük ilgi gösterdi. 

Özelikle halka arzlara yoğun ilgi gösteren bireysel yatırımcıları son dönemde umduklarını bulamayınca ibre tersine dönmeye başladı. 2021 yılı içinde yapılan halka arzlara 10 kat 20 kat talep toplanırken 2022 yılı içinde yapılan halka arzlarda ancak 2 - 3 kat talep gelmeye başladı. 

En son geçen hafta yapılan Sun Tekstil ve Yayla Agro Gıda halka arzlarında bireysel yatırımcılara ayrılan miktarın altında bireysel başvuru geldi. 

Şirketlerin Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yaptıkları açıklamalara göre iki halka arz da başarıyla tamamlansa da Yayla Agro Gıda'da 21.3 milyon lot ayrılan bireysel yatırımcı 14.9 milyon lot talep verdi ve yüzde 30 olarak planlanan tahsisata karşılık bireysel yatırımcıya yüzde 20,69 dağıtım yapıldı. Yine Sun Tekstil'de 7 milyon lot planlanan tahsisata karşılık 3.4 milyon talep geldi bireysel yatırımcıdan ve yüzde 30 planlanan tahsisata karşılık yüzde 12,24 dağıtım yapıldı. Peki neden böyle oldu, bireysel yatırımcının halka arz aşkı sona mı eriyor?

YRCG Danışmanlık Kurucu Ortağı Şeniz Yarcan, normal koşullarda halka arz sonuçları duyurularında bireysel yatırımcıdan katbekat talep geldiğini belirterek bireysel yatırımcıda son iki halka arza inanılmaz bir keskin duruş yaşandığını dile getirdi.

Yarcan, Sun Tekstil’de 0,49, Yayla Agro Gıda’da 0,70 oranlarına ulaşıldığını dile getirerek talebin düşüklüğüne işaret etti. Aracı kurumların bu farkı diğer tahsisat gruplarına dağıtarak iki halka arzı tamamladığını belirten Yarcan, yabancı yatırımcı kalmadığı için son yıllardaki tüm halka arzları bireysel yatırımcıların sırtladığını ifade etti.

Şirketlere bireysel yatırımcıya güvenerek halka arza gelmenin riskini gösterdiğine işaret eden Yarcan, “Yabancı yatırımcı artık yor. Halka arzlarda yabancı yatırımcı taşıyıcı güçtür alır ve taşırlar. Ortalama hisseyi tutma vadeleri yüksektir. Keza kurumsal yatırımcılar da öyle. Trade etmezler hisseyi alıp taşırlar. Ancak bireysel yatırımcılar al satçıdır. Hisseyi ellerinde tutma süresi çok az ve bu yönde borsamız dünyada da en düşük orana sahip” diye konuştu. 

Peki bundan sonra böyle mi devam edecek? Yarcan, ihraççılar açısından son iki halka arzın çok önemli dersler içerdiğine dikkat çekerek bireysel yatırımcıya güvenerek halka arza girişmenin artık riskli olduğuna işaret etti. Bunun yanı sıra halka arza çıkacak şirketlerin aracı kurum seçiminin de artık çok daha önemli olduğunu söyleyen Yarcan, bireysel yatırımcı talebindeki düşüşü diğer tahsisat gruplarına dağıtma becerisine sahip aracı kurumların tercih edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Kaynak : Şebnem TURHAN / Dünya 

Etiketler
Yorumlar