Halka açık şirketlerden önemli haberler

30 Temmuz 2021 hisseleri borsada işlem gören şirketlerden önemli haber başlıkları

Garanti Bankası (GARAN): 

Garanti BBVA'nın 2021 yılının ikinci çeyreğindeki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %15,6 oranında artarak 2.924mn TL'ye yükselmiş ve hem bizim beklentimiz olan 2.596mn TL'nin, hem de piyasa beklentisi olan 2.621mn TL'nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada, net faiz gelirleri ile net ücret ve komisyon gelirlerinin beklentimizin üzerinde gerçekleşmesi etkili olmuştur. Ayrıntılar için tıklayınız…

Alkim Kimya (ALKIM):

 Potasyum Sülfat Yatırımımı ile ilgili olarak; tüm tesisin montajının tamamlanarak 2021 yılının haziran ayında devreye alınarak, temmuz ayında deneme çalışmalarının başlaması öngörülmüştü. Global Covid - 19 Pandemisi sonucu yurt dışından beklenen bazı ekipmanların teslimatında son anda ortaya çıkan gecikmeler yaşandığı için, doğal olarak montajların tamamlanması, devreye alma ve deneme çalışmalarının başlaması yaklaşık 45 gün gecikmektedir. Bu koşullar altında Eylül ayının ikinci yarısında Potasyum Sülfat Tesisinin devreye alınması hedeflenmektedir.

 

Boğaziçi Beton (BOBET): 

Boğaziçi Beton Sanayi ve Ticaret  A.Ş. ile  Mika Makyol-İçtaş-Kalyon-Astur Adi Ortaklığı arasında Kirazlı-Halkalı Metrosu İnşaat ve Elektromekanik  İşleri, Yeraltı Aktarım Merkezi( Otopark) ve Depo  Alan Projesi kapsamında  Beton Üretim, Tedarik ve Nakliye İşlerini içeren  sözleşme imzalanmıştır. Projenin toplam 9,7 km uzunluğunda olacağı, 9 istasyon ve 1 depo alanını kapsayacağı bilinmektedir. Projenin ilk etabı kapsamında tahmini 330.000 metreküp üzerinden sözleşme yapılmış olup metreküp miktarı işin durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Projenin daha sonraki etaplarına yönelik süreç ve gelişmeler olduğu takdirde bilgilendirme yapılacaktır.

Sanifoam Sünger (SANFM):

 Müşterilerin artan taleplerine orantılı olarak Şirketin piyasa payı, üretim hacmi ve ihracatını arttırmak amacıyla yeni bir fabrika kurulmasına karar verilmiştir. Bu sebeple lojistik avantajları nedeniyle Sakarya (Hendek) 2.Organize Sanayi Bölgesinde 40.000 m2 arsa alımı için başvuru yapılmış olup, 1,4mn TL ön ödeme yapılmıştır. Organize Sanayi Bölgesinin onay vermesi halinde yatırım projesinin detayları kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Qua Granite (QUAGR): 

Amerika Birleşik Devlerinin en büyük seramik karo üreticisi ve dağıtıcılarından biri olan Dal-Tile Distribution, Inc. firması ile Şirket arasında 27 Temmuz 2021 tarihi itibariyle uzun süreli tedarik anlaşması imzalanmıştır. Anlaşma kapsamında ilk etapta ABD'ye yıllık 5mn USD'lik teknik granit ihracatı yapılması planlanmaktadır. Sözleşme kapsamında şirketin ihracatı başlamış olup, kapasite artırıcı yatırımların tamamlanması ile birlikte 2021 yılının son çeyreğinden başlayarak 2022 yılı boyunca sevkiyatlar hızlanarak devam edecektir. Şirketin, mevcut 2 hatta 11mn m² olan üretim kapasitesine toplam 22,5mn m² kapasiteli 3 yeni üretim hattı ekleyerek 33,5mn m²'ye yükseltilmesine dönük yatırımları devam etmekte olup, 2 hattın Eylül 2021'de, son hattın ise Ocak 2022'de devreye alınması planlanmaktadır. Yeni yatırımların faaliyete geçmesi ile birlikte, ABD'nin ana pazarlardan biri haline getirilmesi hedeflenmektedir. Bu doğrultuda, ABD'ye ürün satış ve pazarlaması için ekip kurulmuş ve 5bin m² büyüklüğünde depo yatırımı tamamlanmıştır. Yeni kapasitenin faaliyete geçmesi ile birlikte ilk aşamada yıllık yaklaşık 2mn m²'lik satışın ABD'ye yapılması planlanmaktadır. Bu kapsamda ABD'de bulunan diğer büyük üretici ve dağıtıcılar ile görüşmeler devam etmektedir.

Vakko (VAKKO):

Son yıllarda tüketici eğilimlerinin ve dolayısıyla tercihlerinin değişmesi sonucu olarak gömlek üretiminin farklı üretim modelleri ile karşılanması söz konusu olmuştur.  Bu farklılaşma sonucu mevcut gömlek bandındaki gömlek üretim adetlerinin azalması ve maliyetlerin artması nedenleri ile tesiste gömlek üretiminin devam etmesi ekonomik açıdan verimli olmaktan çıkmış ve sürdürülemez hale gelmiştir. Pazarlardaki rekabet gücü ve verimliliği artırmak amacıyla üretim tesisindeki gömlek üretim faaliyetlerinin 31/08/2021 tarihi itibarıyla sonlandırılmasına ve çalışanlar ile ilgili gerekli işlemlerin yürütülmesi için İnsan Kaynakları Grup Başkanı'nın yetkilendirilmesine karar verilmiştir.

Galatasaray (GSRAY):

25.01.1998 doğum tarihli Profesyonel Futbolcu Berkan İsmail Kutlu ve kulübü Alanya Spor Kulübü Derneği ile oyuncunun transferi konusunda 2021-2022 sezonundan başlamak üzere 5 yıllık anlaşmaya varılmıştır.


İttifak Holding (ITTFH, ADESE) : 

Yönetim Kurulunun 29.07.2021 tarihli (Bugün) toplantısında; Tamamı ödenmiş 30.000.000- TL sermayesine, nominal 24.005.980- TL karşılığı %80,02 oranında iştirak edilen doğrudan bağlı ortaklık İmaş Makina San. A.Ş. sermayesinde sahip olunan, beheri 1,0-TL olan, tamamı nama yazılı 2.200.000 adet payın Bizim Menkul Değerler A.Ş. tarafından Sermaye Piyasası Kurulu düzenlemelerine uygun olarak hazırlanan 15.02.2021 tarihli değerleme raporunda belirlenen 485.625.218-TL toplam piyasa değeri üzerinden hesaplanan 35.612.516-TL bedel
karşılığı bağlı ortaklık Adese Gayrimenkul Yatırım A.Ş.' ye satılmasına karar verilmiş olup; satış bedeli Adese'ye olan cari hesap borcundan mahsup edilecektir.

Peker GYO (PEKGY):

Almanya'da kurulu iştirak Peker GYO Global GMBH, Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya Bölgesi'ndeki Solingen şehrinde yer alan 2.690 m2 büyüklüğündeki arsa alanına sahip olan ve ekspertiz değeri 2.530.000 Euro olan taşınmazın 2.400.000 Euro bedelle satın alınmasına ilişkin satıcı ANG-Investment GMBH ile sözleşme imzalamıştır.

 

 

Yorumlar