Halka açık şirketlerde yaşanan gelişmelerden gündeme düşen ayrıntılar.

13 Ocak 2022 borsa şirketlerindeki gelişmeler, atılan imzalar verilen kararlar. Günün şirket haberleri.

Akbank (#AKBNK)

Global Finance tarafından Akbank Private Banking'in Türkiye'nin En İyi Özel Bankacılık Birimi seçildiği medyada yer aldı.

Ata GYO (#ATAGY)

- 2021 yılında şirket portföyünde yer alıp kiralanmış olan gayrimenkullerin yıllık bazda 4,4 milyon TL kira geliri elde ettiği açıklandı.

ASUZU & ARCLK & AYGAZ & BRSAN & DMSAS & EGEEN & FROTO & IZMDC & KARSN & MAKTK & OTKAR & SARKY & TOASO & TTRAK 

Şirketlerin üyesi olduğu MESS ile Birleşik Metal - İş Sendikası arasında Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde Ağustos 2023 yılına kadar anlaşma sağlandığı, sözleşmenin ilk 6 ayı için saat ücretlerine önce % 10 oranında ücret zammı, sonrasında 3,70 TL/saat maktu zam uygulanacağı, sözleşmenin ikinci 6 ayı için ise %30 enflasyon artışı yapılacağı, enflasyonun bu orandan daha yüksek gerçekleşmesi durumunda, enflasyon koruması dikkate alınacağı, üçüncü ve dördüncü 6 aylar için ise enflasyon oranında ücret artışı yapılacağı açıklandı.

Birko Birleşik Koyunlular (#BRKO)

Şirkete kayyum atandığına dair haberlerin gerçeği yansıtmadığı açıklandı.

CANTE & ODAS 

ODAS tarafından 165.651.000 adet CANTE payının Borsa'da işlem gören niteliğe dönüştürülebilmesi için hazırlanan Pay Satış Bilgi Form'nun onayı talebiyle SPK'ya başvuru yapıldığı açıklandı.


DOBUR & KRSTL

VBTS kapsamında şirket paylarına 11 Şubat'a kadar emir paketi tedbiri getirildi.

Fenerbahçe (#FENER)

Futbol A Takım Teknik Direktörü olarak yarın sezon için İsmail Kartal ile anlaşmaya varıldığı açıklandı.

Garanti Faktoring (#GARFA)

114 gün vadeli 139 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

Galatasaray (#GSRAY)

Futbol A Takım Teknik Direktörü olarak Domenec Torrent ile anlaşıldığı medyada yer aldı.

Güler Yatırım Holding (#GLRYH)

A1 GSYO'nın iştiraki Erham Enerji tarafından Niğde Bor'da bulunan ve toplamda 7,0 MW kurulu güce sahip 7 adet GES'in satın alınmasına ilişkin imzalanan sözleşme kapsamında sözleşmeye konu GES'lerin devir ve ödeme işlemlerinin tamamlandığı açıklandı.

Hektaş (#HEKTS)

 Avustralya'da yerleşik Agriventis Technologies'nin sermayesini temsil eden payların %51'lik kısmını elinde bulunduran Oyak Sermaye Yatırımları'dan sahip olunan payların tamamının 28 milyon TL bedelle devralınması işleminin tamamlandığı açıklandı.

İnfo Yatırım (#INFO)

- 500 milyon TL'ye kadar borçlanma aracı ihraç edilmesine karar verildiği açıklandı.

İş Finansal Kiralama (#ISFIN)

86 gün vadeli 130 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

Özbal Çelik Boru (#OZBAL)

Şirketin Erciyas Çelik Boru'ya (ERCB) devrolmak suretiyle birleşmesi işleminin tescil edildiği ve 1 adet OZBAL payına karşılık pay değiştirme oranının 0,41599456 olmak üzere bugün dağıtılacağı açıklanırken, Erciyas Çelik Boru payları için alınacak referans fiyatın 59,664 olduğu Borsa tarafından belirtildi. Erciyas Boru payları bugün serbest marjla işlem görecek.

QNB Finansal Kiralama (#QNBFB)

Şirket kayıtlı sermaye tavanının 12 milyar TL'den 20 milyar TL'ye yükseltilmesine karar verildiği açıklandı.

QUA Granite (#QUAGR)

Qua Yatırım Holding tarafından 48.000.0000 adet QUAGR payının Borsa'da işlem gören niteliğe dönüştürülebilmesi için hazırlanan Pay Satış Bilgi Form'nun onayı talebiyle SPK'ya başvuru yapıldığı açıklandı.

Türk Telekom (#TTKOM)

Şirketin sabit ve mobil şebekede toplam elektrik tüketimini düşürerek yıllık ortalama 31 milyon kw/saat enerji tasarrufu sağladığı medyada yer aldı.

TSKB GYO (#TSGYO)

Şirket portföyünde yer alan taşınmazlara ilişkin 2021 yılı içerisinde mevcut ve yeni kiracılarla yıllık toplam 1,8 milyon TL kiralama sözleşmesi imzalandığı açıklandı.

Ulusoy Un (#ULUUN)

Söke Değirmencilik'in satın alımı sonrasında toptan ve perakende ürünler yapılanmalarının entegrasyonu ve oluşturulacak sinerjinin maksimize edilmesinin planlanması sonrasında, orta vadede şirket ölçeğinin büyümesi ve katma değer yapısının iyileşmesi beklendiğinden, potansiyel ortaklık görüşmelerine ara verilmesine karar verildiği, potansiyel ortaklık görüşmeleri için Pragma Finansal Danışmanlık'a verilen yetkinin ve yapılan sözleşmenin karşılıklı feshedildiği açıklandı.

VBT Yazılım (#VBTYZ)

Şirket ile posta ve kargo alanında faaliyet gösteren devlet kurumunun teknoloji şirketi ile 3 yıllık 8,8 milyon TL bedelli Yazılım Ve Teknoloji Geliştirme Hizmeti Alt Yüklenici Sözleşmesi imzalandığı açıklandı.

Vakıf GYO (#VKGYO)

Sermaye artırımından elde edilen fonun 303,2 milyon TL'sinin İUFM Proje Ödemelerinde, 116,4 milyon TL'sinin Cubes Proje Ödemeleri, 89,3 milyon TL'sinin İşletme Sermayesi Harcamalarında, 37,9 milyon TL'sinin VKGYO ve Obaköy Adi Ortaklık Ödemelerinde kullanıldığı açıklandı.

Yibitaş İnşaat Malzeme (#YBTAS)

Şirketin Yozgat Çimento Fabrikası klinker üretim hattının yaklaşık olarak 2 aylık bir süre için geçici olarak faaliyetinin durdurulmasına karar karar verildiği açıklandı.

Zorlu Enerji (#ZOREN)

162 gün vadeli 88,1 milyon TL tutarında bono ve 366 gün vadeli 54,3 milyon TL tutarında tahvil ihraç edildi. 
 

Pay alım ve satım haberleri 

ARCLK - Şirket paylarının geri alınması kapsamında 195.286 adet pay 51,25 - 51,50 TL fiyat aralığından geri alındı.
GEDIK - Hakkı Gedik tarafından 5,66 TL fiyattan 50.400.000 adet payın INVEO'ya satılması sonrası, Hakkı Gedik'in şirket sermayesindeki payı %0,13'e gerilerken, INVEO'nun GEDIK'teki payı %63,04'e yükseldi.
MTRKS - Şirket paylarının geri alınması kapsamında 20.000 adet pay 21,26 TL fiyattan geri alındı.
 NATEN - Şirket paylarının geri alınması kapsamında 77.663 adet pay 44,20 - 45,00 TL fiyat aralığından geri alındı.
 SAHOL - Şirket paylarının geri alınması kapsamında 590.000 adet pay 14,95 - 15,07 TL fiyat aralığından geri alındı.

 

Etiketler
Yorumlar