Haliçten rant fışkırdı, bu inşaat bitmez, büyüdükçe büyüyor

Haliç Tersanesi'ne devasa binalar yapılıyor. İstanbul silüeti bir kez daha para hırsına kurban gidiyor.

İstanbul'un doğal ortamı korunması gereken Haliç'te yap – işlet – devret modeliyle devasa binalar yükseliyor. Yükselen binalarda milyar dolarlık rantlar elde ediliyor. İhalesini Rixos otellerinin sahibi Fettah Tamince'nin kazandığı ardından eski AKP’li milletvekili Abdulkadir Kart’ın ortak olduğu projenin içinden 660 rezidans, 67 yalı dairesi, 5 yalı villası 270 dükkan çıktı.

Fettah Tamince ve eski AKP’li milletvekili Abdulkadir Kart tarafından Haliç kıyısında yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirilen Tersane İstanbul adlı projenin içerisinden büyük bir konut projesi çıktı.

Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından tasarlanan projenin bir süre önce yenilenen web sitesinde daha önce tersane alanı içinde otel, apart otel, ofis binaları, ticari üniteler, dini tesis, yeme içme alanları, kongre ve kültür merkezi, sinema vb. eğlence merkezleri ile 70 yat bağlama kapasiteli 2 adet yat limanı gibi fonksiyonların yer alacağı belirtiliyordu.

Sözcü'den İsmail Şahin'in haberine göre, Tersane İstanbul’da 660 adet rezidans, 67 yalı dairesi ve 5 yalı villası yer alacak.

Mülkiyeti kamuya ait olan ve 49 yıl işletme hakkı verilen projedeki üniteler aslında konut vasıflı değil apart. Yani geçici süreli konaklamalar için turizm amaçlı inşa edilmiş yapılar.

Tersani İstanbul projesinde, 240 bin metrekarelik alan içinde ayrıca 1100 yatak kapasiteli 5 yıldızlı 5 otel, 270 mağaza ve 4 müze yer alacak. 2 kilometre uzunluğundaki sahil şeridine sahip projenin 2024’ün son çeyreğinde tamamlanması planlanıyor. Haliç Altın Boynuz Marina Turizm Gayrimenkul 7 Temmuz 2013 yılında gerçekleştirilen ihaleyi 1.3 milyar dolar bedelle kazanmış ve 25 Eylül 2013’te sözleşme imzalanmıştı.,