Günün önemli gelişmelerinden gündeme yansıyan şirket haberleri

Halka açık şirketlerde yaşanan son gelişmeler, alınan kararlar, atılan imzalar, pay alım ve satımları, sermaye artırımları tedbirler, işte günün dikkatle takip edilmesi gereken şirket haberleri.

Arzum ev aletleri (#ARZUM)

Saha Kurumsal tarafından şirketin Uzun vadeli Kredi Derecelendirme Notunun (TR) AA, Kısa Vadeli Kredi Derecelendirme Notunun (TR) A1+, görünümünün ise Stabil olarak belirlendiği açıklandı.

Bantaş Ambalaj (#BNTAS)

Sebatier firmasına verilen otomatik double makas, dikiş ve toz lak hattı, kurutma fırını ve üretim hattından oluşan siparişin Eylül 2021'de teslim alınacağı ve gerekli altyapı hazırlıklarının tamamlandığı açıklandı.

Hub Girişim (#HUBVC)

Şirketin %17,42 oranında pay sahibi olduğu Genz Biyo Teknoloji'ye 25.000 dolar ek yatırım yapılmasına karar verildiği açıklandı. Genz Biyo'nun yürüttüğü Covid-19 Antikor Tayini İçin Opto Akışkan Yöntem ile Çalışan Bir Bakım Noktası Testi Cihazının Geliştirilmesi projesinde Covid tanı kiti ve POC cihaz çalışmalarının ürünleştirme aşamasına geldiği, cihazın yurt içinde satışı için serbest satış sertifikasının alınmasına yönelik izinlerin alınması için sürecin devam ettiği açıklandı.

Işık Plastik (#ISKPL)

Halka arzdan elde edilen fonun 32,0 milyon TL'sinin işletme sermayesinde, 50,5 milyon TL'sinin finansal borçların kapatılmasında, 18,8 milyon TL'sinin yatırımların finansmanında kullanıldığı açıklandı.

Kontrolmatik Teknoloji (#KONTR)

Şirket ile STER Group iş ortaklığının Irak Elektrik Bakanlığına bağlı SCADA Bölgesel Kontrol Merkezini genişletmek ve üç yeni kontrol merkezi kurmak için verilen 38,0 milyon dolar tutarındaki teklifin kabul edildiği açıklandı.

Merit Turizm (#MERIT)

Sermaye artırımından elde edilen 220,0 milyon TL fonun tamamının Voyager Kıbrıs Limited'in sermaye artırımında kullanıldığı açıklandı.

Merko Gıda (#MERKO)

Şirketin 2020 yılında başlattığı yeniden yapılanma planına ilişkin finansal operasyonların, tesis ve altyapı yatırımlarının tamamlandığı, 11 milyon TL tutarında gerçekleşen domates soyma ve paketleme - dolum hattı yatırımının üretim sezonuna yetiştirilerek devreye alındığı, ihracat için ürünlerin pazarlanması, stratejik işbirlikleri kapsamında trader firmaları ile görüşmelerin devam ettiği açıklandı.

Pegasus (#PGSUS)

Ağustos ayında 2019 yılına göre iç hat yolcu sayısı %1 artışla 1,44 milyona yükselirken, yolcu doluluk oranı 5,5 puan azalışla %89,5'e geriledi. Dış hat yolcu sayısı %30 azalışla 1,12 milyona, yolcu doluluk oranı 14,5 puan azalışla %75,1'e geriledi. Toplam yolcu sayısı ise %16 azalışla 2,56 milyona, yolcu doluluk oranı 9,5 puan azalışla %82,6'ya geriledi.

Ocak - Ağustos döneminde 2019 yılına göre iç hat yolcu sayısı %27 azalışla 7,72 milyona, yolcu doluluk oranı ise 10,3 puan azalışla %82,4'e geriledi. Dış hat yolcu sayısı %55 azalışla 4,39 milyona, yolcu doluluk oranı ise 14,9 puan azalışla %69,4'e geriledi. Toplam yolcu sayısı ise %40 azalışla 12,11 milyona ve yolcu doluluk oranı da 11,3 puan azalışla %77,1'e geriledi.

#SKBNK Şekerbank (#SKBNK)

Yurtdışında 350 milyon dolara kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında SPK'ya ve BDDK'ya başvuru yapıldığı açıklandı.

 

 

Etiketler
Yorumlar