Günün ikinci yarısında piyasalar gözü Tayvan'da olacak

BİST100 endeksi geçtiğimiz işlem gününü yaklaşık %2,5 yükselişle 2.656 seviyesinden tamamlayarak yükselişini sürdürdü. Piyasalarda bu sabah ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nency Pelosi'nin Tayvan gündemi fiyatlanıyor.

Temmuz ayını oldukça iyimser bir zeminde tamamlayan Borsa İstanbul Ağustos'a da güçlü bir başlangıç yaptı. Her ne kadar haftanın ilk işlem gününde küresel borsalar aynı ölçekte pozitif bir tablo ortaya koyamasa da teknik açıdan kritik seviyelerin kuvvetli bir şekilde kırılmasının desteğini arkasına alan BIST-100 endeksi günü yurt dışı piyasalardan belirgin şekilde pozitif ayrışarak noktaladı.

BİST100 endeksi geçtiğimiz işlem gününü yaklaşık %2,5 yükselişle 2.656 seviyesinden tamamlayarak yükselişini sürdürdü. 2022 yılı ikinci çeyrek finansal döneminin başlaması ve finansalların beklentilerden iyi gelmesi sonrasında güçlü geçen birinci çeyreğin devamı niteliğinde beklentilerin oluştuğu bu çeyrekte, finansallar endeksi desteklemeye devam ediyor.

Yurt dışı tarafta ise resesyon endişelerinin yanı sıra jeopolitik gerginlikler ön plana çıkıyor. Sırbistan - Kosova gerginliği ile ve Çin - Tayvan - ABD üçlüsü arasındaki gerginlik piyasaları endişelendiriyor. Dünya'nın en büyük iki ekonomisi olan ABD ve Çin arasındaki gerginliğin sürmesi piyasaları baskılayabilir. Çin tarafının ABD'nin Tayvan konusunda ziyaretine karşı çıkması ile gerilim had safada. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nency Pelosi'nin Asya ziyaretlerine başladığı ve ajandasında olmayan Tayvan'ı bugün öğleden sonra ziyaret etmesi bekleniyor. 

Financial Times'ın haberine göre ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Çin'in olası bir askeri müdahalesi konusunda endişeleri tetikleyen tartışmalı bu ziyareti gerçekleştirerek Çarşamba günü Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen ile görüşmeyi planladığı iddia edildi.

Ziyaretin gündemde olmasıyla Asya piyasalarında bu sabah satışla öne çıkmış durumda. 

BİST100 endeksi tarafında 2.675 - 2.695 - 2.731 direnç, 2.620 - 2.580 - 2.560 destek seviyeleri olarak takip edilecek.

Alış
Satış
Değişim 56.12%
Son Değer 2913.3
En yüksek 2913.3
En düşük 2773.06
Haftalık Değişim 1.7124%
Aylık Değişim 12.3793%
Yıllık Değişim 56.8271%
Etiketler
Yorumlar