Günün gelişmelerinden gündeme yansıyan önemli haberler

Borsa şirketleri günün haber başlıkları.

Bilici Yatırım Sanayi (#BLCYT)

Şirketin kumaş boya - apre tesisinin çatısı üzerine GES üretimi yapılması için tesis kurulmasına karar verildiği, SP Enerji ile 956.821 dolarlık sözleşme imzalandığı, GES projesinin kurulu gücünün 1.600 kwe olacağı, yıllık yaklaşık olarak 3.000.000 kws/yıl elektrik üretmesinin beklendiği açıklandı.

Denge Yatırım Holding (#DENGE)

Şirketin iştiraki Metrobil Teknoloji'nin İstanbul Sular İdaresi Genel Müdürlüğü'nün Fiberoptik ağının 12 aylık bakım ve onarım ihalesine katıldığı ve ihalenin 936.400 TL bedelle Metrobil Teknoloji'ye kaldığı açıklandı.

Demisas Emaye Döküm (#DMSAS)

Şirket ile sendikası arasında Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerine başlandığı açıklandı.

Emlak Konut GYO (#EKGYO)

İstanbul Kartal Esentepe 2. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin 1. oturumunun yapıldığı, ihaleye 6 katılımcının katıldığı açıklandı. Şirket projelerinden İstanbul Küçükçekmece Halkalı Sosyal Kültürel Tesis Alanı, Spor Tesis Alanı ve Park İnşaatları ile Ada İçi Altyapı, Yol ve Çevre Düzenleme İşi kapsamındaki Spor Tesis Alanı İle Ada İçi Altyapı ve Çevre Düzenleme İşlerinin Kısmi Geçici Kabul Tutanağının onaylandığı açıklandı.

Girişim Elektrik (#GESAN)

Şirketin %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji'nin TEİAŞ tarafından gerçekleştirilen ITM -384 referanslı 154kV Osmaniye OSB TM Tevsiat Yapım İşi için 27,8 milyon TL bedel ile ihaleye en avantajlı teklifi verdiği açıklandı. Şirket ile OYAKC, Ankara - Ünye Çimento Şubesi ve Denizli Çimento arasında 7,6 milyon euro bedelli 3 tesise ait OYAKC, Ankara - Ünye Çimento Şubesi ve Denizli Çimento 154 kV Şalt Tesisi Kurulumu İşleri Sözleşmesi imzalandığı, tüm yer teslimlerinin tamamlandığı açıklandı.

İzmir Demir Çelik (#IZMDC)

 Şirket ile sendikası arasında Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerine başlandığı açıklandı.  Çelikhane üretim kapasitesinin artırılmasına ilişkin yatırım kapsamında TSKB ile 75 milyon dolar tutarında Proje Finansman Kredi Sözleşmesi imzalandığı açıklandı.

İş Bankası (#ISCTR)

5 milyar TL'ye kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında SPK'ya başvuru yapıldığı açıklandı.

Manas Enerji (#MANAS)

Şirketin yetkilendirilmiş ikinci el cep telefonu yenileme merkezi olmak için TSE'ye başvuru yaptığı açıklandı.

Mercan Kimya (#MERCN)

Merwax Cleanex biyosidal ürününün gerekli tesis ve kurulum çalışmalarının tamamlanarak yüzey dezenfektanı üretimi ve satışına başlandığı açıklandı.

Mistral GYO (#MSGYO)

Şirket aleyhine açılan 48.931 dolarlık alacak davasının esastan reddine karar verilmesi sonrasında, Yargıtay'a temyiz başvurusunda bulunulduğu açıklandı.

Niğbaş Niğde Beton (#NIBAS)

Niğde - Bor'da prefabrike betonarme karkas sistemle fabrika binası inşaatı işine yönelik işverenden 940.000 TL'lik sipariş alındığı açıklandı.

Özbal Çelik Boru (#OZBAL)

Şirket ortaklarından Yağmur Atacan, Timur Büyük, Erdem Kumcu ve Vedat Levi'nin sahip oldukları şirket sermayesinin %18,86'sına karşılık gelen 8.285.000 adet payın pay başına 14,17 TL fiyatla 13 alıcıya toptan alış satış işlemleri kapsamında satılması kapsamında Borsa'ya başvuru yapıldığı açıklandı.

Osmanlı Yatırım (#OSMEN)

700 milyon TL'ye kadar borçlanma aracı ihraç edilmesine karar verildiği açıklandı.

QNB Finansal Kiralama (#QNBFL)

364 gün vadeli 44,1 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

QUA Granite (#QUAGR)

Şirketin yurtdışı lojistik faaliyetlerine ilişkin olarak Çin'den 302 adet konteyner alımı yapılması için anlaşma imzaladığı açıklandı.

Petkim (#PETKM)

Fitch tarafından şirketin yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunun B+'ya yükseldiği, görünümünün Durağan olduğu açıklandı.

Politeknik Metal (#POLTK)

 1 Ekim - 30 Eylül arası özel hesap dönemi olan şirketin hesap yılının, 1 Ocak - 31 Aralık şeklinde değişmesi kapsamında yapılan başvuru Bakanlık tarafından onaylandı.

Türk Hava Yolları (#THYAO)

Eylül ayında 2019 yılına göre iç hat yolcu sayısı %15 azalışla 2,23 milyona, yolcu doluluk oranı 7,7 puan azalışla %78,4'e geriledi. Dış hat yolcu sayısı %32,2 azalışla 2,79 milyona, yolcu doluluk oranı 14,2 puan azalışla %68,3'e geriledi. Toplam yolcu sayısı ise %25,5 azalışla 1,26 milyona, yolcu doluluk oranı 13,2 puan azalışla %69,7'Ye geriledi. Ocak - Eylül döneminde 2019 yılına göre iç hat yolcu sayısı %38,2 azalışla 9,86 milyona, yolcu doluluk oranı ise 8,5 puan azalışla %78,1'e geriledi. Dış hat yolcu sayısı %49,7 azalışla 16,58 milyona, yolcu doluluk oranı ise 15,9 puan azalışla %64,8'e geriledi. Toplam yolcu sayısı ise %44,9 azalışla 31,09 milyona ve yolcu doluluk oranı da 14,7 puan azalışla %66,7'ye geriledi. Şirketin kargo biriminin iştirak modeli ile kolaylaştırılmış usulde kısmi bölünme yöntemi ile bölünerek THY Kargo'ya devredilmesi kapsamında SPK'ya başvuru yapıldığı açıklandı.

Sarkuysan Elektronik (#SARKY)

Şirket ile sendikası arasında Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerine başlandığı açıklandı. 

Etiketler
Yorumlar