Günün gelişmelerinden gündeme yansıyan önemli haber başlıkları

Borsa şirketlerinde yaşan son gelişmeler, alınan önemli kararlar ve faaliyetlerinden oluşan önemli haberler.

Hisseleri borsada işlem gören çok sayıda şirkette hisse fiyatına hareket getirecek önemli gelişmeler yaşandı. İşte o hisselerden gündeme gelen önemli haberler ve ayrıntıları... 

Mavi Giyim (MAVI): 

Şirket 2Ç2021'de (1 Mayıs 2021 - 30 Temmuz 2021 dönemini kapsayan) 98,9mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklamıştır. Bizim tahminimiz 48mn TL iken, piyasanın ortalama kar tahmini 56mn TL idi. Tahminimizdeki sapmada brüt karın beklentimizin üzerinde gerçekleşmesi etkili olmuştur. Şirket geçen yılın aynı döneminde ise 4,6mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydetmişti. Şirket'in satış gelirleri 2Ç2021'de geçen yılın ikinci çeyreğine göre %100 oranında büyüyerek 1.078mn TL'ye yükselirken, brüt kar %112 oranında yükselmiş ve 566,7mn TL'ye çıkmıştır. Brüt kar marjı da 2,9 puan artmış ve %52,6 olmuştur. Şirketin faaliyet giderleri %49,5 oranında artarak bu çeyrekte 396,5mn TL'ye çıkarken, FAVÖK 259,6mn TL gerçekleşmiş (piyasa beklentisi 192mn TL) ve yıllık %224 oranında artış kaydetmiştir. FAVÖK marjı ise 9,2 puan iyileşerek %24,1'e yükselmiştir. Son olarak, Şirket bu çeyrekte 38,5mn TL net gider finansman gideri kaydetmiştir.

İkinci çeyrek karı sonrasında Şirket'in 1Y2021'deki ana ortaklık net dönem karı 129,9mn TL'ye yükselmiştir. Geçen yılın ilk yarısında 54,7mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydedilmişti.

Aksa Enerji (AKSEN): 

1 Temmuz 2020 tarihinde ilk kez yürürlüğe giren "Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" kapsamında bilindiği üzere şebekeye aynı bağlantı noktasında bağlanmak kaydıyla, birden fazla kaynağa dayalı elektrik üretim tesislerinin kurulması mümkün hale gelmişti. Bu kapsamda, Aksa Enerji Üretim A.Ş.'nin %99,99 bağlı ortaklığı Aksa Göynük Enerji Üretim A.Ş.  Yönetim Kurulu kararı uyarınca, 270 MW kurulu güce sahip Bolu Göynük Termik Enerji Santral sahasının içinde karbon salınımını azaltmak amacıyla 35 MW kurulu güce sahip olacak güneş enerjisi santralinin kurulmasına ve santralin hibrit dönüşümünün gerçekleştirilmesine karar verilmiştir. Konuyla ilgili yasal başvuru süreçleri başlamıştır.  

BİM Birleşik Mağazalar (BİMAS): 

Yönetim Kurulu'nun 14 Eylül 2021 tarihinde aldığı karara istinaden; Şirket'in tedarik sürdürülebilirliğini iyileştirme adına, mağazalarda satışta bulunan bazı bisküvi ve şekerleme ürünlerinin üretimini yapmak üzere 40mn TL sermayeli bir şirketin kurulmasına ve kuruluş işlemlerinin başlatılmasına karar verilmiştir.

Emlak Konut GYO (EKGYO): 

Şirket tarafından ihale edilen İstanbul Hoşdere Emlak Konut Vadi Evleri 1.Etap Konut ve Ticaret İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenleme İnşaatı İşleri'nin sözleşmesi, Yüklenici Güryapı Restorasyon Taah. ve Tic. A.Ş. ile 13.09.2021 tarihinde imzalanmıştır. Sözleşme Bedeli: 725,1mn TL + KDV'dir.

Şişe Cam (SISE): 

14 Eylül 2021 tarihinde 8,50 TL fiyattan 1mn adet pay geri alınmış ve Şirket'in sahip olduğu SISE payları 11.121.099 adede ulaşmıştır (Şirket sermayesine oranı %0,36).

Duran Doğan (DURDO):

2021 Yılı Haziran sonu Türkiye'ye gelen Gloss & Green teknolojisiyle üretilen çevreci ve geri dönüştürülebilir metalize kutuların kapasite artışını sağlayacak üretim hattının kurulum, montaj ve deneme üretim aşamaları tamamlanmış olup, faaliyete geçmiştir.

E-Data Teknoloji Pazarlama (EDATA): 

Şirket güvenlik bilgileri ve vaka yönetimi (SIEM) çözümü üreticisi SecureGate S.r.l'nin 10.09.2021 tarihi itibariyle distribütörü olmuştur. Sözleşme İtalya menşeili üretici firma ile imzalanmıştır.  Şirket SecureGate firmasının ürettiği SGBox markalı çözümlerinin Türkiye'deki tek distribütörü konumundadır.

Kontrolmatik (KONTR): 

SCADA Bölgesel Kontrol Merkezini genişletmek ve üç yeni kontrol merkezi kurmak için verdiğimiz 37,98mn USD tutarındaki teklifin sözleşme görüşmelerine başlandığı duyurulmuştu. Söz konusu işin sözleşmesi dün itibariyle imzalanmıştır.

Söktaş Tekstil (SKTAS): 

13.09.2021 tarihinde Güneş Enerjisi Santrali Yatırımı hakkındaki açıklama ile ilgili olarak ilave bilgi verilmesi gereği doğmuştur. Söz konusu 890bin USD+KDV tutarındaki santral yatırımı, şirket ile ilişkili taraf olmayan başka bir şirket tarafından gerçekleştirilecek olup, şirketten bu yatırıma ilişkin herhangi bir nakit çıkışı olmayacaktır. Santral ilk 10 yıl yatırımı yapacak şirket tarafından işletilecek olup, üretilecek elektrik üzerinden gelir paylaşımı yoluyla şirketimizin elektrik giderlerinden tasarruf sağlanacaktır. 10 yılın sonunda söz konusu santral tamamen Şirkete devredilecektir.
     

Etiketler
Yorumlar