Günün gelişmelerinden gündeme yansıyan haberler

18 Kasım 2021 günün gelişmeleri önemli haber başlıkları,

AKBNK

155 gün vadeli 461,6 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

ALMAD

Tekirdağ Malkara’da bulunan şirkete ait maden sahasında kurulu bulunan, Batı Trakya Madencilik’in sahip olduğu ve mevcutta çalışılan Kömür Yıkama ve Zenginleştirme Tesisinin 15 milyon TL’ye satın alınmasına karar verildiği açıklandı.

AKYHO

Mahmutbey’de bulunan merkez binanın satılarak, satış işleminin tescil edildiği açıklandı.

AGHOL

JCR Eurasia tarafından şirketin uzun vadeli ulusal notunun AA+ (Trk), kısa vadeli ulusal notunun A-1+ (Trk), uzun vadeli uluslararası notunu BBB-, kısa vadeli uluslararası notunun A-3, not görünümlerini ise durağan olarak belirlendiği açıklandı.

AVHOL 

Gaziantep OSB’de 4 milyon TL sermayeli Naturel Geri Dönüşüm Sanayi unvanlı şirketin kurulmasına karar verildiği açıklandı.

ESCAR 

JCR Eurasia tarafından şirketin uzun vadeli uluslararası yerel ve yabancı para notlarının BB, kısa vadeli uluslararası kısa vadeli yerli ve yabancı para notlarının B, not görünümlerinin ise stabil olarak belirlendiği açıklandı.

GUBRF

Söğüt Altın Madeni Kapasite Artışı Projesi ile ilgili olarak ÇED Olumlu kararının verilip proje ile ilgili ÇED onay sürecinin tamamlandığı açıklandı. TİGEM tarafından kimyevi gübre alımına ilişkin olarak yapılan ihalenin şirket tarafından kazanılması sonrasında, piyasa koşulları nedeniyle ihalenin teklif şartlarının yerine getirilmesinin şirket açısından zorlaştığı ve Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu kapsamında mücbir sebep değerlendirmesi yapılarak ihalenin iptal edilmesi ve geçici teminat mektubunun iade edilmesi talebinde bulunulduğu, başvurunun TİGEM tarafından kabul edilmediği ve şirketin 6 ay süreyle kamu ihalelerinden yasaklanmasına karar verildiği açıklanırken, şirket tarafından yürütmenin durdurulması talepli iptal davası açılacağı belirtildi.

IEYHO

Şirketin %100 bağlı ortaklığı Metemteks’in sermayesinin 22 milyon TL’den 25 milyon TL’ye yükseltildiği açıklandı.

 IHLAS

İstanbul Avcılar’daki 8.625 m² büyüklüğündeki arsa ve 11.275 m² büyüklüğündeki arsa için, %39'u arsa sahibine ait olacak şekilde Hasılat Paylaşımı Sözleşmesi imzalandığı açıklandı.

ISKPL

Marmaray CR3 Projesi Geneli Muhtelif Bölgelerde Gürültü Bariyeri Temini ve Montaj işlerinin devamı niteliğinde olan 2. Faz Marmaray CR3 Projesi Geneli Muhtelif Bölgelerde Gürültü Bariyeri Temini ve Montaj işlerinin ihalesinin şirket tarafından alındığı, çalışmaların Mart’a kadar tamamlanmasının planlandığı açıklandı.

ISSEN

Şirket payları bugün Borsa'da işlem görmeye başlayacak.

ISGSY 

2016 yılında Şirketin iştiraki Ortopro’ya kredilerinin yeniden yapılandırılması amacı ile YKBNK’dan tahsis edilen uzun vadeli 20 milyon TL’lik kredinin kullanılabilmesi için şirketin Ortopro'daki 18.351.069 adet payının rehin edildiği, 2021 yılında bu rehinin sonlandırıldığı, Ortopro sermayesindeki payların tamamının ISCTR’den kullanılacak kredilerden doğacak her türlü borçlarının teminatı olarak ISCTR lehine rehin edilmesine karar verildiği açıklandı.

KONKA

Şirket paylarının halka arzı kapsamında talepler bugün ve yarın talep toplanacak.

KATMR

Sermaye artırımından elde edilen fonun 169,5 milyon TL’sinin finansal borç ve faiz ödemelerinde, 151,1 milyon TL’sinin sanayi projelerinin finansmanında, 23,0 milyon TL’sinin ise işletme sermayesi ihtiyacında kullanıldığı açıklandı.

KRVGD

Şirketin Polonya’da alım süreci tamamlanan şirket kapsamında, şirketin %100 bağlı ortaklığı Tornellon Investments tarafından %64,93'ü satın alınan ZPC Otmuchow isimli şirketin bağlı olduğu Polonya Sermaye Piyasaları kanunları kapsamında, zorunlu çağrıya gidildiği, çağrıya katılan 98.020 adet payın satın alınarak Tornellon Investments'ın ZPC Otmuchow’taki payının %65,31'e yükseldiği açıklandı.

LKMNH

Şirketin LHÜ Ankara Hastanesi ile olan işbirliğine ek olarak 2021 yılının Eylül ayında faaliyete başlayan LHÜ Diş Hastanesi ile şirket arasında Ortak Altyapı ve Kaynak Kullanım Protokolü imzalandığı açıklandı.

 MOBTL 

Şirket paylarının halka arzı kapsamında talepler bugün ve yarın talep toplanacak.

ODAS 

Küçük Enerji Üretim şirketinin 6,8 milyon dolar üzerinden satıldığı açıklandı. Değerli metal madenciliğinde yeni başvuru ve sahalara yönelik alım olanakları değerlendirilmesi amacıyla İsrail menşeili bir firma ile bakteri ve virüs tutmayan nanoteknolojik ürünler üretilmesine yönelik anlaşma sağlandığı, değerli metal madenciliğine yönelik çalışmalar kapsamında Karaağaç Bölgesinin ÇED Ruhsatına yönelik revize çalışmaların da devam ettiği açıklandı.

QUAGR

Halka arzdan elde edilen fonun 148,9 milyon TL’sinin üretim kapasitesinin artırılmasında, 40 milyon TL’sinin finansal borç ödemelerinde, 50 milyon TL’sinin ise işletme sermayesi ihtiyacında kullanıldığı açıklandı.

 RALYH

Ocak - Ekim döneminde prim üretimi %36,76 artışla 1,67 milyar TL’ye yükseldi.

 RYGYO 

Antalya Kepez’deki 5.730 m 2 ’lik deponun 800 m 2 ’lik depolama alanının 3 yıllığına kiraya verildiği, 3 yılda 350.000 TL gelir elde edileceği açıklandı.

TCELL

Fitch tarafından şirketin kredi notları teyit edildi.

TETMT

Sermaye artırımından elde edilecek fonun 16,0 milyon TL’sinin sermaye avansı ödemesinde, 2,8 milyon TL’sinin işletme sermayesi ihtiyacında, 2,2 milyon TL’sinin ise makine ve ilave inşaat yatırımında kullanılmasının planlandığı açıklandı.

TTKOM 

Fitch tarafından şirketin kredi notları ve görünümü teyit edildi.

TMSN

Şirket ile MSB Tersaneler Genel Müdürlüğü, Gölcük Tersanesi Komutanlığı arasında Stratejik İşbirliği Anlaşması imzalandığı açıklandı.

 SONME

VBTS kapsamında şirket paylarına 17 Aralık’a kadar emir paketi tedbiri getirildi.

UNLU 

Halka arzdan elde edilen fonun 61 milyon TL’sinin TL cinsinden olmak üzere, risksiz bankacılık ürünlerinde değerlendirildiği ve TL cinsi üzerinden olmak üzere nemalandırıldığı açıklandı.

VERTU

TSPB tarafından düzenlenen 6. TSPB Sermaye Piyasaları Ödülleri' kapsamında; şirketin Yatırım Ortaklığı kategorisinde GSYO Girişim Sermayesi Yatırım Artış Lideri - 2020 dalında ödül aldığı açıklandı. •

 ARCLK

Şirket paylarının geri alınması kapsamında 142.703 adet pay 39,38 - 39,60 TL fiyat aralığından geri alındı.

 COSMO

Sıtkı Murat Aşık tarafından 10,00 TL fiyattan 9.885 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %16,46’ya geriledi.

 ENKAI

Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sinan Tara tarafından 12,53 - 12,95 TL fiyat aralığından 200.000 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %0,39’a yükseldi.

INFO 

Şirket paylarının geri alınması kapsamında 385.859 adet pay 4,67 - 4,70 TL fiyat aralığından geri alındı.

RYGYO 

Egemen Döven tarafından 3,13 - 3,15 TL fiyat aralığından 500.000 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %7,40’a yükseldi.

SAHOL

Şirket paylarının geri alınması kapsamında 400.000 adet pay 13,71 - 13,95 TL fiyat aralığından geri alındı.

 YKBNK

Unicredit tarafından 32.851.791 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %19,61’e geriledi.

 ANELE 

Şirket sermayesinin 200 milyon TL’den %32,5 oranında bedelli olarak 65 milyon TL milyon TL nakden artışla 265 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında rüçhan haklarının kullandırılmasının ardından kalan 181.109 adet pay bugün ve yarın Borsa Birincil Piyasa’da satılacak.

ARSAN 

Şirket sermayesinin 153 milyon TL’den %92,81 oranında bedelsiz olarak 142 milyon TL artışla 295 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında SPK’ya başvuru yapıldı.

TETMT

Tahsisli sermaye artırımı yapılmasına karar verildiği açıklandı.

Etiketler
Yorumlar