Günlük geliyorlar, ihtiyaçlarını alıp gidiyorlar

Vize muafiyeti Bulgaristan sınırında hareketliliği artırırken, Artvin'in sınır ilçesi Kemalpaşa'da her gün yeni bir ucuzluk marketi açılıyor.

Dolar kuru, Merkez Bankası görmek istemese de her gün üzerine koyarak yükselişe devam ediyor. Fed'in faiz kararı sonrası dolar bu sabah 17,98 lirayı görürken 17,93 liradan işlemlere devam ediyor. 

Türk Lirasının değer kaybıyla sınır kapılarından günlük giriş çıkışlarda artama başladı.  Norveç’e tek taraflı getirilen vize muafiyeti ardından Resmi Gazete’nin önceki gün yayımlanan sayısında Bulgaristan vatandaşlarına da kimlikle ülkeye giriş yapabilme hakkı verildiği tebliğ edildi. Para birimi liradan 9 kat değerli olan Bulgarlar Edirne çarşısına akın etti. Binlerce Bulgar vize şartı aranmaksızın kimlikleriyle ülkeye giriş gerçekleştirdi. Güncel kura göre 1 Bulgar Levası 9,84 liraya karşılık geliyor.


Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre ocak-mayıs döneminde 944 bin Bulgar vatandaşı ülkeyi ziyaret etti. Bulgaristan’dan gelen ziyaretçiler ise toplam turistlerin neredeyse yüzde 10’unu oluşturuyor. Yeni kararla birlikte sayının artması öngörülüyor. Karara göre bu kişiler her 180 gün içinde 90 günle sınırlı kalmak şartıyla, kimlik kartlarıyla Türkiye’ye giriş yapabilecek.

Türkiye şimdiye kadar 19 ülke vatandaşlarına kimlikleriyle ziyaret edebilme hakkı tanıdı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) yanı sıra Avrupa’da komşu olduğumuz ve ekonomisi büyük ülkeler Türkiye’ye vizesiz giriş yapabiliyor. Bu ülkeler şu şekilde: KKTC, Azerbaycan, Almanya, Belçika, Bulgaristan, Fransa, Gürcistan, Hollanda, İspanya, İsviçre, İtalya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Malta, Norveç, Portekiz, Ukrayna, Yunanistan ve Polonya.

90 gün altı ziyaretler için ise 58 ülke vatandaşına vize şartı aranmıyor. 30 gün süreyle ziyaretler için vatandaşlarından vize şartı aranmayan ülke sayısı ise 23.

Artvin’in Kemalpaşa ilçesi de turist akını gerçekleşen ilçelerden. Vatandaşları vizesiz giriş yapabilen Gürcistan’ın parası liradan 6 kat değerli olunca Kemalpaşa’da da hareketlilik oldukça arttı. İlçede son 6 ayda ŞOK, A-101, BİM gibi marketlerin sayısının 3 katına çıktığı belirtiliyor.

Bavullarla gelip alışverişlerini yapıyorlar. En çok gıda ve temizlik ürünleri alınıyor. 

Gürcistan Larisi güncel kura göre 6,04 lira.

Kaynak : Rıfat Kırcı - Birgün 

Etiketler
Yorumlar