Gübretaş'ın Söğüt Maden Sahası CED onayı çıktı. Faaliyet Aralık'ta başlıyor.

Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş'nin Söğüt maden işletme ruhsatı dahilinde yer alan Altın Madeni Projesi'nin, Çevresel etki Değerlendirme (CED) onayı çıktı.

Gübretaş'ın geçen yılın sonunda açıkladığı altın haberi ile gözlerin döndüğü Söğüt Altın Madeni Sahası için Çevresel Etki Değerlendirmesi onayı süreci tamamlandı. 

3,5 milyon onsluk, yaklaşık 6 milyar dolar değerinde altın olduğu belirtilen alanla ilgili beklenen CED raporu geldi. 

Olumlu kararın verildiği Saha için yapılan açıklamada "2021 yılı aralık ayı içerisinde Söğüt Altın Madeni sahasında inşaat faaliyetleri başlayacaktır." ifadeleri kullanıldı.  

Gübretaş (#GUBRF) hisseleri haberle birlikte 88 liranın üzerine çıkmıştı. Düzeltilmiş fiyatlarla hisse 70 lira seviyesinde seyrine devam ederken gelen haberle dün 72,70 liradan kapanış gerçekleştirirken, yeni gün ihale iptali ve ihaleden men haberiyle başladı. 

Gübretaş, Tarım işletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından kimyevi gübre alımına ilişkin yapılan ihaleyi "artan maliyetler ve olağanüstü fiyat yükselişleri" nedeniyle ihale koşullarını teklif şartları ile yerine getirmenin imkansızlaştığın belirterek, bu durumun mücbir sebep olarak değerlendirilmesi ve ihalenin iptalini istedi.  

Ancak söz konusu başvurunun TİGEM tarafından kabul edilmediği ve 6 ay süreyle kamu ihalelerinden yasaklanmasına karar verildiği açıklandı. 

Gübretaş'tan yapılan açıklamada konsolide satışlar içinde kamuya yapılan ihaleli satışların yüzde 0,30 olduğu belirtilmişti. 

Gelişme üzerine #GUBRF hisseleri güne negatif başladı. Hissedeki kayıp gün içinde yüzde 2 civarına kadar ulaşırken hisse şu dakikalarda  71,90 liradan ve yüzde 1,10 değer kaybıyla devam ediyor.

Yorumlar