Gübretaş Söğüt Altın Madeni'nin Cengiz Holdinge satılacağını yönelik inceleme bitmek bilmiyor.

Geçtiğimiz haziran ayında gündeme gelen Söğüt Altın madeni satışı konusunda Gübretaş'tan bir açıklama gelmezken, Cengin Holding iddiaları yalanlamıştı. SPK'nın inceleme başlattığı iddiaya ilişkin yeni gelişmeler yaşandı.

Gübretaş'a ait Söğüt Altın Madeni sahasının Cengiz Holding'e satılacağına ilişkin iddialar gündemden düşmüyor. CHP Edirne milletvekili Okan Gaytancıoğlu, TBMM Başkanlığına konuya ilişkin iki ayrı soru önergesi verdi. Gaytancıoğlu , “SPK Gübretaş hisseleri ile ilgili 21 aydır neyi inceliyor?” diye sordu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, GÜBRETAŞ’ın altın madeni sahasının Cengiz Holding’e satılacağına yönelik Milli Gazete tarafından gündeme getirilen iddialarla ilgili kamuoyuna bir açıklama yapmayan GÜBRETAŞ’tan savunma istendiğini ve kamuoyuna gerekli açıklamaların da ivedilikle yapılması için uyarıldığını belirtti.

GÜBRETAŞ’ın altın madeni sahasıyla ilgili altın rezervi açıklanmadan önce 2019 yılında GÜBRETAŞ’ın halka açık hisselerinin yaklaşık yüzde 8’ini toplayarak büyük bir servete konan Oğuz Şahinkaya ile ilgili incelemelerin devam ettiği ortaya çıktı. Konuyla ilgili TBMM Başkanlığına iki ayrı soru önergesi veren CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu

Bilindiği üzere GÜBRETAŞ’ın halka açık yüzde 25 hissesinin yaklaşık yüzde 8’i altın madeni sahasındaki rezervin açıklanmadan önce 2019 yılında Bursa’dan Oğuzhan Şahinkaya tarafından toplandığı ortaya çıkmıştı. 3 ile 5 liradan toplanan hisseler 2020’nin sonunda 90 liraya kadar çıkarak rekor kırmıştı.

FAHRETTİN POYRAZ İLE OĞUZHAN ŞAHİNKAYA ARASINDA NASIL BİR BAĞLANTI VAR?
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Aralık 2020’de dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan tarafından yanıtlanmak üzere TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde hisseleri toplayan Oğuzhan Şahinkaya ile dönemin Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz arasında bir bağlantı olup olmadığı ile ilgili Sermaye Piyasası Kurulunca bir inceleme başlatılıp başlatılmadığını sormuştu. Elvan, söz konusu soru önergesine Mart 2021’de verdiği cevapta Gübretaş'ın Söğüt altın madeni projesiyle ilgili Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yürütülen incelemenin devam ettiği belirtilmişti.

CENGİZ HOLDİNG İDDİALARI ÜZERİNE TBMM BAŞKANLIĞINA 2’NCİ SORU ÖNERGESİ!
Altın madeni sahasının Cengiz Holding’e satılacağına yönelik iddiaların gündeme gelmesi üzerine Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığına ikinci bir soru önergesi daha veren Gaytancıoğlu, gündeme gelen Cengiz Holding iddialarını ve geçmişte verdiği soru önergesine konu olan incelemenin sonuçlanıp sonuçlanmadığını sordu.

Sadettin İnan / Milli Gazete

GUBRF GUBRE FABRIKALARI T.A.S.
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 210
Satış 210.1
Değişim 3.5%
Son Değer 210.1
En yüksek 213.9
En düşük 205.6
Haftalık Değişim -4.846%
Aylık Değişim -9.3223%
Yıllık Değişim -20.5069%
Etiketler
Yorumlar
Zeki Bekçili
Ne cemgizmişsin ya,her taşın altından çıkan.para için .eskiden gurur ve haysiyet vardı insanlarda
Piyasa Özeti
BIST 100 5.031,98 %-0.59
Dolar 19,051 %0.13
Euro 20,502 %-0.63
Gram Altın 1.211,97 %-0.66
Brent Petrol 74,620 %-0.68
Bitcoin 27.589,77 %0.00