Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş, Kavak Madencilik A.Ş.'nin %80 Hissesini Devraldı.

Gübretaş Maden Yatırımları, Söğüt Maden Sahası çevresinde yeni sahaları da almaya başladı. Şirket bu kapsamda Kavak Madencilik A.Ş'nin yüzde 80 hissesi için sözleşme imzaladı.

Gübretaş, Bilecek Söğüt'te maden yatırımlarına devam ediyor. Daha önce mahkeme kararı ile Koza Altın'dan söğüt maden sahasını geri alan şirket şimde de yeni maden kaynakları için cevredeki şirketleri satın almaya başladı. 

2020 yılında kurulan Gübretaş'ın bağlı ortaklığı Gübretaş maden Yatırımları A.Ş, Kavak Madencilik A.Ş'nin yüzde 80 hissesini devralıyor. 

İki şirket arasında imzalanan sözleşmenin 1 milyon 800 bin ABD doları bedele sahip olduğu açıklandı. 

Gübretaş'tan KAP'a yapılan açıklamada şu ifadeler yer alıyor : 

"Bağlı ortaklığımız Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş., Bilecik ili sınırları içinde bulunan 200709861 numaralı ruhsat sahasının sahibi olan Kavak Madencilik A.Ş.'nin %80 hissesinin 1.800.000 USD bedel ile ve %2 rödövans ödemesi yapılması şartları ile devralınması hususunda %80 hissedar konumundaki Teck Anadolu Madencilik A.Ş. ile 03.01.2022 tarihinde sözleşme imzalamıştır. Sözleşme imzalanmasını takiben hisse devrine yönelik yasal işlemler yerine getirilecektir.

Kavak Madencilik A.Ş. uhdesinde bulunan 200709861 numaralı ruhsat sahası içindeki Kavaklıtepe Altın Projesi, Söğüt Altın Madeni sahasının yaklaşık 30 km batısında yer almakta olup hali hazırda ileri arama geliştirme safhasındadır. Kavak Madencilik A.Ş.'nin hisselerinin alınması ile Söğüt Altın Madeni çevresinde arama-geliştirme faaliyetlerimizin genişletilmesi ve olası yeni maden kaynaklarının tespiti hedeflenmektedir."

Etiketler
Yorumlar