Gübre fiyatındaki artış tarımda üretimi zora sokarken kritik bir hamle geldi.

Gübrede tedarik sıkıntısı ve maliyet artışına bağlı olarak artan gübre fiyatı sonrası önemli bir hamle geldi. Gübre Üreticileri İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği Başkanı Metin Güneş, "döviz ve finansman maliyetleri baskı oluşturuyor" dedi.

Döviz, doğalgaz ve enerji fiyatlarındaki artış Gübre sektörünü tehdit etmeye devam ediyor. Son dönemde gündemden düşmeyen Gübrede fiyat artışları tarımda üretimi zora sokarken, gübre ihracatı kayda bağlandı.  

Gübre Üreticileri İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği Başkanı Metin Güneş,  Bloomberght yayınında, gübre sektöründe ihracatın kayda bağlanması hakkında yaptığı değerlendirmede, “Azotlu ürünler üzerinde çalışma yapılması bekleniyordu, fakat yayınlanan tebliğ bütün gübreleri kapsıyor. Bu konu ile ilgili net bir açıklama yapılması gerekiyor." dedi.

Güneş ayrıca, 2020 yılında Türkiye’de gübre kullanımı 7 milyon tonun üzerinde olduğunu ve gübre fiyatlarında geçen seneye kıyasla iki kattan fazla artış olduğu belirtirken, “Biz ithalatçı bir ülkeyiz, Döviz ve finansman maliyetleri baskı oluşturuyor.” dedi.

Etiketler
Yorumlar