Geçen hafta tarihi zirveye uçan borsada bankaların seyri borsanın yönü merak ediliyor.

Global piyasalarda risk iştahı yukarı göz kırparken içerde pozitif ayrışan endeks enflasyon karşısında getiri arayışında öne çıkmaya devam ediyor. Borsanın yeni haftaya da pozitif başlangıç yapması bekleniyor.

Borsa rekorlarla geçen haftada yüzde 9.27 prime imza attı. Haftanın kapanışı 3521 puandan gerçekleşirken piyasayı yakından takip eden uzmanlar yeni hedefin 4 bin puan olduğunu yazmaya başladı. 

BİST100 endeksi geçen hafta en çok kazandırsan sektör grubu son haftalarda olduğu gibi %26,8 ile bankacılık sektörü oldu. Yurt içinde enflasyon verisinin açıklandığı haftada bankacılık endeksine madencilik, metal ana sanayi ve gayrimenkul yatırım ortaklıkları eşlik ederken, her gün farklı bir sektör grubuna para girişlerinin olduğu gözlemlendi.

Asya yükselişte, ABD keyifsiz 

Yeni hafta yurt dışında piyasalar daha sakin bir görüntü ile başlıyor. Asya tarafında önemli piyasalar bugün tatil. Açık olan piyasalarda alıcılı bir seyir izlenirken ABD borsalarında cuma günü belirginleşen yükselişin devamı beklenirken bu sabah vadeliler yatay negatif bir seyir izliyor. 

Dolar endeksi 108 seviyesinin üzerinde seyrine devam ederken küresel piyasalarda petrol fiyatları aşağı yönlü bir başlangıç mevcut. Altın fiyatlarına bakıldığında ise ons altın 1713 dolardan işlem geçiyor. 

Borsada yeni hedef 

Küresel tarafta bunlar yaşanırken içerde Borsa İstanbul BİST 100 endeksi yeni bir kanala giriyor. Endekste yeni beklenti bu seviyelerde kalıcılık sağlanmasıyla 4 bin puan hedef olarak öne çıkıyor. Küresel piyasalarda hakim olan görüntünün de destek sunduğu haftanın ilk işlem gününe endeksin alımlarla başlaması bekleniyor. 

Pozitif açılışla birlikte takip edilecek teknik seviyeler ise kısa vadede 3.560 - 3.600 direnç noktaları ile 3.460 - 3.410 ilk destek öne çıkıyor. 

Takip edilecek veriler 

Piyasalar içeride açılışla birlikte cari açık verilerini izleyecek. Salı günü Sanayi üretimi verisini alacağız.  Yine Salı günü Hükümet’in konut projesini açıklaması bekleniyor. Mevcut proje ile Borsada çimento, seramik gibi sektör hisselerinde hareketlenmeler olabilir.

Dışarda ise Bu hafta ABD tarafında TÜFE verisi piyasaların odağında olacakken, 15 Eylül'de gerçekleşmesi beklenen BoE faiz kararı Kraliçe Elizabeth'in vefatı nedeniyle 22 Eylül'e ertelendi.

 

 

Etiketler
Yorumlar