Garanti Yatırım: 2022'de en kazançlı yatırım Borsa İstanbul olacak

2022 için ihracat yapan BİST şirketleri gözde olabilir.

Garanti BBVA Yatırım Mali Piyasalar Stratejisini açıkladı.

Açıklanan 2022 yatırım raporunda Borsa İstanbul'un fırsatlar oluşturduğu vurgulandı. 

Garanti BBVA'nın 2022 raporunun satırbaşları:

İhracat Yapan BİST şirketleri gözde olacak

“TL yatırımcıları açısından 2022 yılının gözdesi gene Borsa İstanbul olacak. 2021’in son çeyreğinde faiz indirimlerini takiben yükselmeye başlayan Borsa İstanbul’da 2022 yılında da tema aynı olacak: İhracata çalışan, Döviz pozisyonu taşıyan, döviz maliyeti olsa bile bunu satış fiyatına yansıtma gücüne sahip şirketler bu yıl gene hareketli olacaklar. Ancak 2022’nin 2021’den bir farkı bu kez yüksek enflasyon ortamında olmamız, bu nedenle bu kez nakit pozisyonunu ve borçlarını iyi yöneten şirketlerin de öne çıktığını göreceğiz. 2021 yılında zayıf bir performans izleyen ve benzer ülkelere göre tarihi ucuz seviyelerde olan bankacılık hisselerinin ise TL’de azalan oynaklık seviyeleri ve bilanço beklentileri ile dönem dönem ciddi hareketlilik göstermelerini bekliyoruz” ifadeleri yer aldı.

BİST fırsatlar barındırıyor

Küresel hisse senedi piyasalarında genel olarak risk iştahının korunduğu 2021 yılında, gelişmiş ülke borsalarının gelişmekte olan piyasalara göre yüzde 24.6 daha iyi performans sergilediği hatırlatıldı. Borsaya ilişkin şu açıklamalar yer aldı; “Gelişen piyasaların görece zayıf performans sergilediği yılda BİST’te TL bazında yüzde 25 getiri oluşurken, dolar bazında ise yüzde 31 gerileme gerçekleşti. Daha sıkı finansal koşullara geçildiği ve Fed aksiyonlarının gelişen piyasalar açısından öneminin artacağı 2022’de yurt dışı kaynaklı olarak zaman zaman oynaklıkta artışlar görülebilir. Ancak başta ihracatçı şirketler olmak üzere karlılığın korunduğu, hisse geri alımlarının arttığı ve ABD doları bazında son 13 yılın en düşük seviyesine yakın işlem gören Borsa İstanbul’da fırsatların devam edeceğini düşünüyoruz.”

BİST cazibe merkezi olacak


Raporda 2022’nin hisse senedi yatırımları açısından olumlu bir görüntü sunduğu, özellikle bankalar, emtia bazlı üretim yapan şirketler ve ihracatı güçlü döviz kazandıran sektörlerde büyüme ivmesinin kuvvetli olacağı belirtildi ve “BIST için olumlu görüşümüzü koruyoruz. Beklentimiz üzerindeki en önemli riskin ise pandemi kaynaklı olarak yeniden sert bir üretim düşüşü ve istihdam kaybı olduğunu düşünüyoruz. Yurtiçinde ise pandemi sonrası yaşanan hızlı ekonomik canlanmanın yavaşlayarak da olsa devam edeceğini ve talep koşullarının şirketlerin finansal göstergelerini destekleyeceğini düşünüyoruz. Kredi koşullarının özellikle regülatörün attığı adımlarla ticari tarafta olumluya dönmesi, cazip TL seviyesinin üretici ve ihracatçı için destekleyici olması ve canlı iç tüketim 2022’nin temel belirleyicisi olacaktır.” değerlendirmesi yapıldı.

Düşük reel faiz ortamı ve cazip değerlemenin borsa yatırımcısı için iki önemli argüman olduğu ifade edildi ve “Temel olarak iki güçlü argümanın hisse piyasası için destekleyici olduğunu düşünüyoruz; i) düşük reel faiz ortamı, ii) yüksek iskontonun düşüş potansiyelini sınırlaması.  Dolayısıyla, hisse piyasası enflasyona karşı sağlamış olduğu koruma ile cazip kalmaya devam edecektir.

GARANTİ YATIRIM ÖRNEK HİSSE PORTFÖYÜ

BİST gelişmekte olan ülke benzerlerine göre F/K bazında yüzde 52 iskonto ile işlem görüyor. Güncel faiz koşullarında ortalama 8x seviyesinde yakınsamasını beklediğimiz endeks F/K çarpanı ve orta vadede yüzde 15 kar büyümesi düşünüldüğünde endeks için 2,650 seviyelerinin adil olduğunu
düşünüyoruz. Şirket nakit akımlarından bulduğumuz endeks hedefimiz de bu seviyeye yakındır. Talep koşulları kuvvetli, ihracatçı ve değerleme anlamında cazip hisseleri ön plana çıkarıyoruz. 

Bankacılık endeksinde güçlü son çeyrek beklentilere ve temel göstergelere sahip olan Akbank ve Yapı Kredi’yi beğeniyoruz. Ayrıca, son dönemde NAD iskontosu yüzde 33’lere yükselmiş olan Koç Holding’i cazip buluyoruz. Pandemi sonrası hisseleri olarak Tüpraş ve Türk Hava Yolları model portföyümüzde yer alıyor ve bu hisselerin oldukça cazip çarpanlarla işlem gördüğünü düşünüyoruz. Enflasyonist ortamdan olumlu etkilenen gıda perakendesi tarafında ise Migros beğendiğimiz hisse. Ayrıca güçlü talep koşulları ve yurt dışı gelirleri nedeniyle Arçelik, Şişecam ve Tofaş da model portföyümüzde yer almaktadır. Ereğli ise temettü döneminin en öne çıkan hissesi görünümünde.