GARAN HİSSESİ SUDAN UCUZA GİDİYOR, BUNA RAĞMEN SEVİNİYORUZ!

GARAN hissesi çok ucuza gidiyor... Borsa İstanbul'un en büyük ve en güvenilir şirketinin 1 cent fiyatla yabancılara satılmasına sevinmek ise ayrı bir ironi oldu. 

TL’nin erimesi yabancı yatırımcı için Türkiye’yi ‘fırsat ülke’ye çevirdi.

8 yıl önce Garanti Bankası hisselerine 2 cent ödeyen İspanyol BBVA, bu kez 1 cent teklif etti.

Borsa İstanbul'un en büyük ve en güvenilir şirketinin 1 cent fiyatla yabancılara satılmasına sevinmek ise ayrı bir ironi oldu. 

Piyasa yarı yarıya fiyatı bile olumlu karşıladı, borsa yükseldi.

Yönetimdeki hatalarla ekonomide yaşanan geriye gidişin çarpıcı yansıması için uzmanlar “Şirketler ekonomideki gidişatla sudan ucuz hale geldi. Yabancılar da hücum ediyor” dedi.

Karar gazetesinin haberine göre gelişen para birimleri içinde en çok değer kaybeden TL yabancı yatırımcı için davetiye oldu. Konuttan turizme ‘ucuzluk’ bankacılık sektörüne de yansıdı. İspanyol BBVA, 2013’te değeri 22.5 milyar dolarken 5 milyar dolara gerileyen Garanti için yeni teklif yaptı. Mülkiyetinde olmayan bütün hisseler için 8 yıl önce yaptığı ödemenin yarısını önerdi. Uzmanlar, teklifin Türk ekonomisinin içinde bulunduğu sıkıntıyı gösterdiğini belirtti.

Seçim sonrasına yatırım hazırlığı yorumları da yapıldı. BBVA’nın teklifi piyasada olumlu karşılanırken “Türkiye’yi kelepire getirdiler” diyen ekonomistler perde gerisindeki tabloyu işaret etti: Bu teklife sevinilmesi ekonominin içinde bulunduğu durumu gösteriyor. Ucuza giden bankamız var. Bu çok da mutluluk verici değil. İhracat, konutlar ucuza gidiyor derken, şimdi de daha banka hissesi 10 TL’yi bulmuş dolarla ucuzlamış olarak gidiyor.

TL düştü yabancılar yükseldi


Liradaki değersizleşme Türkiye’yi yabancı yatırımcı için fırsat ülke haline getirdi. Artan kur sonrası Türkiye bankacılık sektörü daha önce benzeri görülmemiş bir geri alım kararına sahne oldu. BBVA, Garanti Bankası’nda mülkiyetinde olmayan bütün hisseler için alım kararı aldı. 5 yıl önce Garanti hisselerini almak için 2.2 cent ödeyen BBVA şimdi hisse başına 1.2 cent teklif etti. Bu haberle borsa uçuşa geçti. Dolar ise yine yüksek seyretti. Haberlerle 9.95’e kadar inen kur yeniden 10 liranın üzerine çıktı.

Gelişen ülke para birimleri arasında en çok Türk Lirası kaybederken, Türkiye yabancılar için gittikçe ucuz ülke konumuna geldi. Dolar/TL kurunun yükselişi devam ederken başta bankacılık hisseleri, ihracat, turizm ve konut yabancılar için gittikçe ucuzluyor. Artan kur sonrası Türkiye bankacılık sektörü daha önce benzeri görülmemiş bir geri alım kararına sahne oldu.

BBVA hisseleri yüzde 50 ucuz aldı

BBVA, Garanti Bankası’nda mülkiyetinde olmayan bütün hisseler için alım kararı aldı. Ancak buna rağmen 5 yıl önce Garanti hisselerini almak için 2.2 cent ödeyen BBVA şimdi hisse başına 1.2 cent teklif etti. BBVA, Garanti’de kendisine ait olmayan hisselerin alınması için gönüllü pay alım teklifi yapılmasına karar verdi. BBVA, kalan Garanti hisseleri için hisse başına 12,20 TL gönüllü pay alım teklif fiyatı belirledi.

GARAN, TL ile birlikte düştü

Gönüllü pay alıma konu olan tüm payların satın alınması durumunda BBVA tarafından 25,7 milyar TL, (yaklaşık 2,25 milyar euro) ödeme yapılacak. Pay alım teklif fiyatı 12 Kasım 2021’de borsada oluşan fiyatından yüzde 15 primli olarak belirlendi. Alım kararını değerlendiren ekonomistler ‘Türkiye’yi kelepire getirdiler!’ yorumunda bulundu. Alım kararını değerlendiren Sözcü Gazetesi yazarı Murat Muratoğlu ‘’Garanti Bankası ‘nın değeri 2013 yılında 22.5 milyar dolardı... Şimdi 5 milyar dolara geriledi! BBVA , Garanti hisselerini almak için 5 yıl önce “2.2” cent ödedi. Şimdi hisse başına “1.2” cent teklif etti. Ve bu duruma sevinildi! Anlamı, ülke ekonomisinin hali ve zeka geriliği...’’ yorumunda bulundu.

GARAN kelepir fiyata gitti 

Prof. Dr. İbrahim Turhan alım kararını ‘’Kasım 2014: BBVA, Garanti Bankası’nın yüzde 14,89’unu Doğuş Grubu’ndan satın almak için anlaşma imzaladı. Fiyat pay başına 4 dolar. Şubat 2017: BBVA, Doğuş Grubu’nda kalan yüzde 10 payının 9,95’ini daha aldı. Fiyat 2,20 dolar. Kasım 2021: BBVA kendisine ait olmayan bütün payları satın almak için gönüllü pay alım teklifi yaptı. Fiyat 1,22 dolar. Bankanın toplam değeri 5,1 milyar dolar. Mayıs 2013’teki değeri 22,4 milyar dolardı. Türkiye’yi kelepire getirdiler!..’’ şeklinde değerlendirdi.

Yabancılar Türkiye'ye güvendikleri için değil ucuz buldukları için geliyor

Ekonomist Prof. Dr. Burak Arzova Garanti Bankası’nın tüm hisselerini almak isteyen BBVA’nın kararını son derece akıllıca bir hamle olduğunu, Türkiye’ye güvenle ilgili olmadığını doların geldiği noktaya bakıldığında ticari bir hamle olduğunu belirtti. Öte yandan dolardaki yükseliş devam ettikçe Türk şirketlerinin değerinin gittikçe ucuzladığını aktaran Arzova, orta ölçekli Amerikalı bir şirketin üç beş kuruşa bütün şirketlerimizi toplayabileceğini belirtti.