GARAN 2,25 milyar Euro hisse satacak; borsa yatırımcısı ne kazanacak?

GARAN için 2,25 milyar Euro'luk hisse alımı olacak.

GARAN hisselerinin tamamına BBVA'nın talip olmasıyla son günlerde hem Garanti BBVA hem de Borsa İstanbul dinamizim kazandı. 

GARAN hisselerinin artan dolar/tl yüzünden ucuza gittiği çok açık. Bu yüzden ülke olarak sevinmek yerine üzülmemiz gerekiyor. 

Ancak önce kendi kazancını düşünen borsa yatırımcısı için bu satışın yorumu biraz daha farklı. Çünkü BBVA'nın hisse alımından sonra GARAN yatırımcıları daha fazla kazanabilir. 

BBVA Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Torres, Expansion gazetesine verdiği demeçte, İspanyol bankanın Garanti Bankası’da sahip olmadığı yüzde 50,15’lik hisseyi devralmasının hissedarlar için “şüphesiz bir değer anlamına geleceğini” söyledi.

Torres anlaşmanın, BBVA’nın hisse başına karını yüzde 14 oranında yükseltecek ve dolayısıyla temettü oranını da artıracağını söyledi.

Satın almanın bankanın sermaye fazlasını “mükemmel şekilde kullandığını” gösterdiğini belirten Torres, Türkiye’deki kısa vadeli kırılganlıkların zaten büyük ölçüde varlık fiyatlarına ve liranın değer kaybına yansıdığını belirtti.

2,25 milyar euro'luk hisse alımı 

BBVA, Garanti’de kendisine ait olmayan hisselerin alınması için gönüllü pay alım teklifi yapılmasına karar vermişti.

BBVA, kalan Garanti hisseleri için hisse başına 12,20 TL gönüllü pay alım teklif fiyatı belirlemişti.

Gönüllü pay alıma konu olan tüm payların satın alınması durumunda BBVA tarafından 25,7 milyar TL, (yaklaşık 2,25 milyar euro) ödeme yapılacak.