Fırsat buldukça gıda depolayın, en iyi yatırım bu olsa gerek

Araba fiyatlarından sonra gıda fiyatları da enflasyon ve dövizden daha çok zam alıyor. Bu durumda dar gelirli tüketicilerin fırsat buldukça "zula yapması" akla geliyor.

Bugün şekere yüzde 25 gibi yıllık enflasyon üstü zam geldi. 

Ekmeğe 3 gün önce yüzde 25 zam geldi. 

Ayçiçek, yumurta, peynir, tavuk ve et  fiyatları ise sürekli artıyor... 

Temel tüketim maddelerine gelen zam oranı yıllık enflasyon oranı olan yüzde 19'dan çok daha büyük... 

Bu durumda market ürünlerini "zulalamak" gerekiyor! Bu yorum Zincir Mağazalar Dernegi Başkanı'na ait... 

Kur ve enflasyon karşısında zarara uğramamak için 3 ayda bir düzenleme getirilen fiyatların neredeyse bir aya düştüğünü belirten Zincir Mağazalar Derneği Başkanı Serhan Tınastepe, tüketicinin alıma geçmesini öneri ederek “İmkanları var ise şimdi alsınlar" diyor. 

 Sözcü'ye demeç veren Zincir Mağazalar Derneği Başkanı Serhan Tınastepe, gıda dışındaki pek çok kategoride sektör oyuncularının rafa koyacak ürün bulmakta zorlanmaya başladığını ve kısmen de olsa boş raf görüntülerinin gündeme gelebileceğini belirterek, tüketicinin eğer imkanı var ise şimdi alıma geçmesini tavsiye ederek, “İmkanları var ise şimdi alsınlar, gelecek 4-6 ay arası çok ciddi tedarik problemi yaşanacak” dedi.

Tınastepe, yaşanan durumu “Fiyatlamada 90'lı yıllara döndük. Ürün bulunamıyor. Bulunsa fiyatlanamıyor, fiyatlansa tüketici alamıyor” ifadeleri ile özetledi.

 Tınastepe, “Ürün fiyatları çok arttı. 11/11 dönemi istediğimiz gibi gitmedi. Fiyatların aşırı derecede artmış olması, toplumumuzun alım gücünün düşmüş olması, ürün tedarik etmekte güçlük çekmemiz, bütün bu sebepler istediğimiz gibi bir kasım ayı olmadığını gösteriyor” dedi. Tınastepe, adetsel anlamda satışların 2019 senesinin yüzde 25 gerisinde olduğunu belirtti.