Fed'in kararı, Powell'in açıklamaları gözleri altın fiyatlarına çevirdi.

Altın fiyatlarında iyileşme dikkat çekerken Ons altın 1.760 dolar bölgesine çıkarak son iki haftanın en yüksek seviyesini test ediyor.

Altın için yükseliş dönemi başlıyor sinyalleri gelmeye başladı. Fed'in faiz artırımlarını yavaşlatacağı görüşlerinin ağırlık kazanmaya başlaması ve genel olarak altının yılın ikinci yarısında yükseliş grafiği ‘yatırımcı için karar zamanı ‘şeklinde yorumlanıyor.

Resesyon korkuları ABD Dolarının yukarı yönlü hareketini sınırlandırdıkça değerli metallerin performansı artıyor. Ons altında kısa vadeli görümünde iyileşme görülüyor. 

Ons altın iki haftanın en yüksek seviyesi 1.760 dolar bölgesini test etti. İlk etapta 1.740 dolar seviyesi üzerini test eden ve son iki haftanın zirvesine yükselen ons altın bu sabah 1760 dolar üzerinde fiyatlanıyor. Uzmanlar altın fiyatları için ilk etapta  1.766, 1.782, 1.788 ve 1.794 dirençlerinin ön plana çıktığına işaret ederken, olası geri çekilmelerde ise 1.735, 1.715 ve 1.695 seviyeleri destek konumunda olduğun belirtiyor. 

Analistler, ons altında kısa vadeli yükseliş eğilimini korurken orta vadede altın için karar zamanının yaklaştığını söylüyor.

Gram altın 1040 TL hedefleyebilir
Fed’in faiz artışı sonrası Powell yaptığı konuşmada faiz artışlarını bir noktada yavaşlatmanın uygun olacağını söyledi. Bu gelişmeler eşliğinde de gr altın 996 TL direncine yükseldi. Bu seviyenin geçilmesi ve üzeri fiyatlamada 1015 ve 1039 direnç oluşturabilir. Geri çekilmelerde ise 980.25 ve 968 destek olarak izlenebilir.

3. ve 4. çeyrekte genellikle %5 yükseliyor
Altın fiyatları genellikle yaz ortasına doğru bir düşüşün ardından 3’üncü ve 4’üncü çeyreklerde toparlanma eğilimindedir. 2002'den bu yana, üçüncü çeyrekte ortalama olarak altın yüzde 5'ten fazla değer kazandı. Net spekülatif pozisyonlar alım yönünde yön değiştirirse, altın fiyatının ikinci yarı kazancı ortalamadan daha büyük olabilir.”

Ancak kuruluş şu uyarıyı da yapıyor: “Altın, 2020’nin 2. çeyreğinden bu yana güçlü bir destek olarak çalışan 1.675 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlamaya çalışıyor. Bu hat korunursa altın fiyatı yükselebilir, ancak bu seviyenin altına gerileme olursa Mart 2020'deki en düşük seviye olan 1.450 dolara karar devam edecek satışların kapısı aralanabilir.”

Evrim KÜÇÜK / Dünya 

Yatırım tavsiyesi değildir. 

Etiketler
Yorumlar