Fed'in faizleri 50 baz puan artırması sonrası Türkiye'de piyasalar tatilden dönüyor.

Fed faiz artırımında ikinci kez adım attı. Politika faizi 50 baz puan artırıldı. ABD borsaları ve 10 yılıkları tepki olarak yükselirken gözler Borsa İstanbul'da.

Fed, 50 baz puan artışla politika faizini yüzde 0,75-1.00 aralığına yükseltti. Fed, bilanço daraltmaya haziranda başlayacak. Fed bu kararla son 22 yılın en yüksek faiz artırımına da imza atmış oldu. 

Piyasalardan ilk tepki

Fed'in faiz kararının ardından piyasalarda tepki yukarı yönlü oldu. ABD 10 yıllık tahvili yüzde 3 civarı yükselirken, ABD borsaları aynı oranda artışla günü tamamladı. Spot altının ons fiyatı karar öncesinde seyrettiği 1.865 dolar seviyesinden 1.875 dolara kadar tırmandı. Yeni gün başlarken ons altın 1900 doların üzerine çıkmış durumda.

Dolar endeksinin yatay seyrettiği dikkat çekerken içerde Dolar/TL de 14,73 lira seviyesinde fiyatlanıyor. 

Uzmanlar ne diyor?

Fed'in faiz artırımı ve haziranda bilanço küçültmeye başlaması uzmanlar tarafından yorumlandı. 

Prof. Dr. Özgür Demirtaş sosyal medya hesabı üzerinden "Fed faizleri 50 baz puan arttırdı. Artık Türkiye’nin akıllara zarar faizi sabit tutma inadı feci zarar yazıyor. Günün birinde Türkiye faiz arttırmak zorunda kalacak. Biz de soracağız: Bunca enflasyonu, Bunca Dolar/TL patlamasını, Bunca krizi, “Bir inat” yüzünden niye yaşadık…" yorumunda bulundu. 

Ziraat Bankası’nın eski Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşcu ise açıklamasında FED Başkanı Powel'ın açıklamalarına değinerek Merkez Bankasına seslendi. "Powell: Enflasyon çok yüksek. (% 8,5) Bunun Amerikan halkına getirdiği yükü anlıyoruz ve enflasyonu düşürmek için hızla önlem alıyoruz. TCMB Başkanı Prof.Dr.Şahap Kavcıoğlu lütfen okuyunuz...

Uğur Gürses, "Bu nasıl bir dramdır yahu? Fed parasının değerini korumak için artan ölçekli bir faiz artışı yapıyor; yüzde yüzde 70'e koşan enflasyonda faizi yüzde 14'te tutan bizimkiler, nöbetçi dealer eliyle dolar değer kazanmasın diye 14.80'i geçirmemek için 'taşıma suyla' dolar satıyor" ifadelerini kullandı.

Emrah Lafçı da Fed'in kararı için "Sürpriz yok. 50 bps faiz artışı. Enflasyon risklerine karşı hassasiyetimiz yüksek diyor Fed. 2000’den beri en yüksek faiz artışı bu!" değerlendirmesi yaptı.


Prof. Dr. Yalçın Karatepe de "Nasıl yani? Faiz sadece Türkiye’de mi enflasyona sebep oluyor? Yoksa “faiz sebep, enflasyon neticedir” evrensel bir kuram değil mi?" diye sordu.

Oğuz Demir ise "50 baz puan faiz artırımı geldi Fed'ten.. 1 Haziran itibariyle bilanço küçültme başlayacak..." değerlendirmesi yaptı.

Fed'in kararı Türkiye'ye nasıl etkiler?

Fed, enflasyonla mücadelenin gereği olarak beklendiği üzere faizleri arttırdı. Şimdi gözler Merkez Bankasına ve piyasalara çevrildi. Mart ayında yüzde 61 olan enflasyonun yüzde 80'e doğru hızla gittiği Türkiye'de nasıl bir tedbir alınacak.

Borçlanma faizi artacak 

Doların faizinin artması ve doların değerlenmesi, Türkiye gibi yüksek dış borcu ve yüksek cari açığı olan ülkelerin, bu borçları çevirmesini ve cari açığını finanse etmesini daha pahalı hale getiriyor.

Rezerv satışı ve bütçeye yük getiren kur korumalı mevduatla döviz kurlarını frenlemeye çalışan Ankara'nın da dolardaki güçlenme ve düşük rezerv nedeniyle işi giderek zorlaşıyor.

Kurlardaki olası artış ise, zaten martta yüzde 61'i aşan ve mayıs ayında yüzde 80'a yaklaşması beklenen resmi tüketici enflasyonunun daha da yükselmesine neden olabilir.

Fed, bir önceki toplantının yapıldığı mart ayında, 2018'den bu yana ilk kez faiz artırımına giderek politika faizini 25 baz puan artırmıştı.

Etiketler
Yorumlar