Fed'in faiz kararı sonrası resesyon riskini arttı diyen Goldman analistleri gelecek yıl için uyarıda bulundu.

ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs, ABD ekonomisinin bir resesyona girmesi olasılığının arttığını belirterek, GSYH büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etti.

ABD ekonomisinin gelecek yıl bir resesyona girmesi olasılığının yüzde 15'ten yüzde 30'a yükseldiğini belirten Goldman Sachs ekonomistleri, ilk yıl resesyondan kaçınılabilmesi halinde ikinci yıl resesyona girilmesi olasılığının yüzde 25 olduğunu da savundular 

Bu, gelecek 2 yılda ABD ekonomisinin resesyona girmesinin kümülatif olasılığının yüzde 35'ten yüzde 48'e yükseldiği anlamına geliyor.

Goldman Sachs ekonomisti Jan Hatzius yazdığı araştırma notunda, "Resesyon riskini şu anda daha yüksek ve daha önden yüklemeli görüyoruz. Bunun teel nedenleri temel büyüme patikasının şu anda daha düşük olması ve enerji fiyatlarının daha fazla artması halinde Fed'in yüksek enflasyona ve enflasyon bekleyişlerine güçlü şekilde yanıt vereceği endişesinin artması" değerlendirmesini yaptı.

Ekonomistler, ABD ekonomisi için ikinci çeyrek büyüme tahminlerini yüzde 2,8 olarak korurken, üçüncü çeyrek için büyame beklentisi i yüzde 1,75'e, dördüncü çeyrek büyüme beklentisini yüzde 0,75'e ve 2023 ilk çeyrek büyüme tahmiinni yüzde 1'e indirdiler. 

Etiketler
Yorumlar